statystyki

Jak wystąpić o świadczenie chorobowe na kwarantannie

autor: Paulina Szewioła03.11.2020, 07:32; Aktualizacja: 03.11.2020, 07:39
Dane dotyczą osób, których kwarantanna lub izolacja trwała 22 października albo zacznie się po tym dniu.

Dane dotyczą osób, których kwarantanna lub izolacja trwała 22 października albo zacznie się po tym dniu.źródło: ShutterStock

Płatnicy składek i ubezpieczeni mają już dostęp do danych o kwarantannie lub izolacji domowej na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – poinformował organ rentowy.

Osoba skierowana przez sanepid na kwarantannę lub objęta izolacją domową ma prawo do wynagrodzenia za czas choroby (przelewanego przez pracodawcę) albo zasiłku chorobowego (wypłacanego przez ZUS). Do tej pory do ich wypłaty potrzebna była decyzja Państwowej Inspekcji Sanitarnej, którą należało dostarczyć do ZUS lub pracodawcy (w zależności od tego, kto wypłacał świadczenie). Była ona wraz z wnioskiem o zasiłek chorobowy podstawą do otrzymania pieniędzy z tego tytułu.

Obecnie podstawą wypłaty świadczeń chorobowych w przypadku takich osób jest informacja w systemie informatycznym Centrum e-Zdrowia (system EWP – Ewidencja Wjazdu do Polski) o objęciu kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że zaczął już pozyskiwać dane z tego systemu i udostępniać je płatnikom składek na ich profilach na portalu PUE ZUS. Dostęp do nich mają też ubezpieczeni na swoim profilu na tej samej platformie. Są one udostępniane w nowej zakładce „Kwarantanna, izolacja domowa”. Zakładka będzie widoczna tylko u osób, które zostały objęte takimi obostrzeniami, oraz u płatników składek, którzy je zatrudniają.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane