statystyki

Przeprowadzka rodziny zastępczej: Bedzie porozumienie

autor: Michalina Topolewska03.11.2020, 16:00
Ponadto w projekcie znalazły się przepisy dotyczące funkcjonowania w sąsiedztwie placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz domów pomocy społecznej (DPS).

Ponadto w projekcie znalazły się przepisy dotyczące funkcjonowania w sąsiedztwie placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz domów pomocy społecznej (DPS).źródło: ShutterStock

W przepisach pojawi się podstawa prawna, która umożliwi samorządom zawieranie porozumień, kiedy rodzina zastępcza zawodowa zmienia miejsce zamieszkania.

Jej wprowadzenie przewiduje projekt nowelizacji ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 821). Na brak odpowiednich przepisów zwracał uwagę Związek Powiatów Polskich w piśmie skierowanym do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, o czym pisaliśmy na łamach DGP („W przepisach o pieczy zastępczej jest luka” nr 242/19). Problem dotyczy sytuacji, gdy rodzina zastępcza zawodowa przeprowadza się na teren innego powiatu. Obecnie zgodnie z art. 54 ust. 7 ustawy umowa ze starostą dotychczasowego miejsca zamieszkania ulega rozwiązaniu, chyba że ten postanowi inaczej. I tu właśnie pojawiają się wątpliwości, bo nie ma przepisów, które regulowałyby w takich okolicznościach zawieranie między powiatami porozumień określających, który z nich ma przyznawać należne rodzicom świadczenia czy sprawować nad nimi nadzór. Resort postanowił więc zmienić brzmienie art. 54, dodając do niego ust. 7a. Nowy przepis mówi o tym, że w przypadku przeprowadzki rodziny starosta, który podpisał z nią umowę, może zawrzeć z innym starostą porozumienie wskazujące, że zadania związane z jej funkcjonowaniem, w tym m.in. przyznawanie świadczeń, będzie wykonywał powiat wcześniejszego miejsca zamieszkania.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane