statystyki

Pauperyzacja rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym [OPINIA]

autor: Dr Agnieszka Dudzińska02.11.2020, 09:02; Aktualizacja: 02.11.2020, 09:02
Zdarza się, że umowę rozwiązuje pracodawca, jednak częściej rezygnują rodzice. Przymus sytuacyjny dotyczy zwłaszcza okresu tuż po urodzeniu lub diagnozie i skrajnego przeciążenia opieką, pielęgnacją i rehabilitacją. Z reguły w domu zostaje matka.

Zdarza się, że umowę rozwiązuje pracodawca, jednak częściej rezygnują rodzice. Przymus sytuacyjny dotyczy zwłaszcza okresu tuż po urodzeniu lub diagnozie i skrajnego przeciążenia opieką, pielęgnacją i rehabilitacją. Z reguły w domu zostaje matka.źródło: ShutterStock

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący aborcji rodzi pytanie o powody, dla których kobiety podejmują trudną decyzję o usunięciu – lub nieusunięciu – ciąży z potwierdzonym uszkodzeniem płodu lub jego ciężką chorobą.

Silnym czynnikiem jest lęk o własną przyszłość. Urodzenie dziecka z niepełnosprawnością to ryzyko trwałego wykluczenia zawodowego matki. Państwo nie pomaga w powrocie do pracy. Jest co prawda świadczenie pielęgnacyjne, zrównane po strajku rodziców w 201 4 r . z płacą minimalną (dziś 183 0 z ł na rękę). Ale wiele osób zarabia więcej, więc kompensacja jest częściowa. Pauperyzacja rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym to fakt. Dlaczego więc rodzice nie pracują, a często wręcz żebrzą?


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • niszczą nasz kraj(2020-11-02 14:08) Zgłoś naruszenie 21

    Pauperyzacja - co to kuźwa za słownictwo, czy my już nie umiemy pisać po polsku

    Odpowiedz
  • alelleuja i do przodu(2020-11-02 12:55) Zgłoś naruszenie 13

    Nawet urodzenie zdrowego 1. dziecka to pauperyzacja dla rodziny, dla samotnej matki. Wychowanie dziecka kosztuje i dokoła tego zdarzenia jest pełno biznesmenów aby na tym zarobić. Najwięcej zarabia kler wszelaki. Dlatego walczy z nauką o seksualności i płodności ludzi. Im więcej durni nie znających środków antykoncep- cyjnych - tym dla nich lepiej. Zorganizowali szuje prawnicze w Ordo Iuris, które łżą, manipulują za parę groszy. A dziecko niepełnosprawne czyni z rodziny nędzarzy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane