statystyki

Kosiniakowe także dla adoptujących starsze dzieci

autor: Michalina Topolewska02.11.2020, 08:01; Aktualizacja: 02.11.2020, 08:04
Co ważne okres otrzymywania kosiniakowego przez osoby, które adoptowały dziecko w wieku powyżej 7 lub 10 lat, będzie krótszy niż w przypadku młodszych.

Co ważne okres otrzymywania kosiniakowego przez osoby, które adoptowały dziecko w wieku powyżej 7 lub 10 lat, będzie krótszy niż w przypadku młodszych.źródło: ShutterStock

Osoby przysposabiające dziecko, które skończyło 7 lat, będą mogły zawnioskować o przyznanie świadczenia rodzicielskiego.

Taka możliwość zostanie wprowadzona dzięki zmianie art. 17c ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 111), która jest częścią projektu nowelizującego przepisy o wspieraniu rodziny i systemu pieczy zastępczej. Obecnie jest tak, że prawo do świadczenia rodzicielskiego przysługuje matce lub ojcu, rodzicowi zastępczemu, opiekunowi faktycznemu, a także osobie, która adoptowała dziecko, ale tylko wtedy gdy nie ma ono jeszcze skończonych 7 lat lub 10 lat – jeśli podjęto wobec niego decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane