statystyki

Poradnia ubezpieczeniowa

autor: Anna Kwiatkowska22.10.2020, 06:01; Aktualizacja: 22.10.2020, 10:34

Pracuję na etacie, ale od października korzystam z urlopu bezpłatnego. Złamałem rękę i wystawiono mi zwolnienie lekarskie do 15 listopada. Czy to oznacza, że mój urlop się przesunie, a ja otrzymam zasiłek?

Zgodnie z art. 12 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zasiłek chorobowy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których ubezpieczony na podstawie przepisów o wynagradzaniu zachowuje prawo do wynagrodzenia. Okresy te wlicza się jednak do okresu zasiłkowego.

Zasiłek chorobowy nie przysługuje również za okresy niezdolności do pracy przypadającej w czasie:

Jak widać, z przepisów wprost wynika, że prawo do zasiłku nie będzie przysługiwało podczas urlopu bezpłatnego. Trzeba też podkreślić, że niezdolność do pracy nie będzie miała wpływu na przesunięcie terminu urlopu bezpłatnego. Nie ulega on ani przerwaniu, ani wydłużeniu.

Podstawa prawna

art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 870)


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane