statystyki

Nie trzeba osobiście wykonywać zlecenia, aby stracić zasiłek z etatu

autor: Marcin Nagórek22.10.2020, 09:53; Aktualizacja: 22.10.2020, 09:53
Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy odnieść się do art. 17 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy odnieść się do art. 17 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.źródło: ShutterStock

Pracuję na etacie, a dodatkowo czasami wykonuję umowy zlecenia na rzecz innej firmy. ZUS wydał ostatnio decyzję, w której stwierdził brak prawa do zasiłku chorobowego i zobowiązał do zwrotu nienależnie pobranego zasiłku. W uzasadnieniu podano, że w okresie niezdolności do pracy wykonywałam pracę na zleceniu, ale faktycznie wyręczał mnie małżonek. Zleceniodawca wyraził na to zgodę i wypłacił wynagrodzenie. Czy w takich okolicznościach decyzja ZUS jest zasadna?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy odnieść się do art. 17 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Zgodnie z nim ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. Zasiłek chorobowy nie przysługuje także w przypadku, gdy zaświadczenie lekarskie zostało sfałszowane.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane