statystyki

PPK w sektorze publicznym: Uprawnienia i ułatwienia dla samorządów

autor: Anna Maciocha21.10.2020, 08:42; Aktualizacja: 21.10.2020, 11:51
PPK, jako program długoterminowego oszczędzania w miejscu pracy, to nowość dla pracowników budżetówki

PPK, jako program długoterminowego oszczędzania w miejscu pracy, to nowość dla pracowników budżetówkiźródło: ShutterStock

Z punktu widzenia pracowników budżetówki najważniejsza jest możliwość oszczędzania w programach emerytalnych tworzonych przez pracodawców w miejscu pracy. Do tej pory jej bowiem nie mieli.

Dziś drugi artykuł z przygotowywanego we współpracy z PFR Portal PPK cyklu, w ramach którego wyjaśniamy najważniejsze pojęcia i opisujemy zasady korzystania ze środków zgromadzonych w pracowniczych planach kapitałowych. Wskazujemy istotne daty, a także prawa i obowiązki urzędów związane z prowadzeniem tego programu.

Sektor finansów publicznych zostanie objęty ustawą o pracowniczych planach kapitałowych (dalej: ustawa o PPK) od 1 stycznia 2021 r., bez względu na liczbę osób zatrudnionych w poszczególnych jednostkach. Inaczej niż w przypadku przedsiębiorstw, gdzie system jest wprowadzany stopniowo i zależy od liczby pracowników. Wejście budżetówki do PPK na ostatnim etapie ma pozwolić na uniknięcie błędów i sprawną organizację.

Podstawowa korzyść


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (6)

 • kropka(2020-10-23 19:54) Zgłoś naruszenie 90

  Środki wpłacane na ppk nie mają gwarancji państwa, w każdej chwili może się może się okazać, że zostały źle zainwestowane i znikną.. Zrozumiem, że zysk od wpłaconych środków nie ma gwarancji, a środki powinny mieć gwarancję.

  Odpowiedz
 • j.(2020-10-28 10:46) Zgłoś naruszenie 30

  Jakbyś pracował np. w Dziale Kadr w obecnym czasie, kiedy coraz więcej ludzi jest na kwarantannach, albo zwolnieniach, a dochodzą np. dodatkowe obowiązki związane z pandemią (mierzenie temperatur, dezynfekcje, wewnętrzne regulacje postępowania w czasie pandemii, wdrożenie pracy zdalnej dla niektórych pracowników itp.), teraz jeszcze wdrożenie PPK, a powiedzieć że wdrożyć w firmie PPK nie jest łatwo, to nic nie powiedzieć, to może byś klął i złorzeczył na to całe PPK! Fajnie jest mówić, jak się czegoś nie robi! Ja uważam, że powinni to przynajmniej jeszcze bardziej odroczyć na lepsze czasy!

  Odpowiedz
 • wiesław(2020-10-23 19:49) Zgłoś naruszenie 213

  Tu wydaje mi się, że przesuwanie terminu wejścia do programu ppk, nie jest fajne, bo włąśnie w takich czasach ludzie doceniają wartość oszczędności, polepszenia statusu na życiu na emeryturze.

  Odpowiedz
 • igor(2020-10-23 19:44) Zgłoś naruszenie 215

  No u mnie w gminie to taka średnia wypłata, więc na emeryturę od dawna nie liczę. Z ppk to chociaż troszkę poprawię sobie finanse na ten okres życia, w wygodny i tani sposób

  Odpowiedz
 • j.(2020-11-19 19:41) Zgłoś naruszenie 10

  Jest na stronie sejmu projekt zmiany ustawy o PPK, zgodnie z którym PPK w sektorze publicznym byłoby odroczone o rok. Niestety jest to projekt zgłoszony przez tzw. totalną opozycję, który w obecnych realiach nie ma szans chyba nawet na dalsze procedowanie, a takie odroczenie w obecnej pandemicznej sytuacji byłoby bardzo rozsądnym posunięciem.

  Odpowiedz
 • Qwerty(2020-11-12 06:39) Zgłoś naruszenie 00

  Dla szeregowych pracowników w samorządzie emerytura minimalna na stare lata. Takie są realia. Prognozy mówią, że w ok. 2050 pracownik odchodzący na emeryturę będzie dostawał 1/4 lub 20% ostatniego wynagrodzenia to sobie policzcie. Czy PPK poprawi tą sytuację? Napiszę w 2050 :-)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane