statystyki

Osoba współpracująca bez preferencyjnego ZUS

autor: Paulina Szewioła21.10.2020, 16:00
Organ rentowy zaznaczył, że przepisy dotyczą tylko osób, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 266), czyli prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG.

Organ rentowy zaznaczył, że przepisy dotyczą tylko osób, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 266), czyli prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG.źródło: ShutterStock

Z małego ZUS plus może skorzystać jedynie przedsiębiorca.

Sprawa dotyczy przedsiębiorcy, który zatrudnił pełnoletniego syna do pomocy przy biznesie ‒ jako osobę współpracującą. W związku z tym opłacał też za niego składki. Chciał się jednak dowiedzieć, czy skoro sam korzysta z małego ZUS plus, to czy jego syn też może skorzystać z takiego sposobu obliczania składek na ubezpieczenia społeczne.

ZUS uznał, że nie. Przypomniał, że od 1 lutego br. obowiązują przepisy dotyczące małego ZUS plus. Aby przedsiębiorca mógł płacić niższe składki, jego roczny przychód za poprzedni rok nie może przekraczać 120 tys. zł. Drugim warunkiem jest dochód. Podstawa wymiaru składek nie może być niższa od 30 proc. minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku kalendarzowym ani wyższa od 60 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego na dany rok kalendarzowy. Organ rentowy zaznaczył, że przepisy dotyczą tylko osób, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 266), czyli prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane