statystyki

NIK: Zbyt mało pomocy dla matek z małymi dziećmi

autor: Michalina Topolewska20.10.2020, 08:01; Aktualizacja: 20.10.2020, 08:09
Taki wniosek płynie z kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli w powiatach (oraz miastach na prawach powiatu).

Taki wniosek płynie z kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli w powiatach (oraz miastach na prawach powiatu).źródło: ShutterStock

Większość samorządów nie realizowała prawidłowo zadania, jakim jest prowadzenie domów dla matek z małymi dziećmi oraz kobiet w ciąży (DMD).

Taki wniosek płynie z kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli w powiatach (oraz miastach na prawach powiatu). NIK sprawdzał, jak radzą sobie one z udzielaniem wsparcia kobietom mającym lub spodziewającym się potomka, a także ojcom i innym opiekunom dzieci. Takie osoby, gdy są dotknięte przemocą lub znajdują się w sytuacji kryzysowej, mogą znaleźć schronienie i wsparcie w DMD, które dysponują miejscami całodobowego pobytu.

Problem w tym, że takich placówek jest mało, a do tego nie do końca wiadomo, ile dokładnie. Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej jest 31 DMD, a statystyki GUS mówią o 63. W efekcie tylko sześć z 21 skontrolowanych samorządów umieszczało rodziców w takich domach (także znajdujących się na terenie innych powiatów).

Nie wszystkie placówki, które sprawdzili urzędnicy NIK, zapewniały standard usług, który jest zgodny z wymogami określonymi w rozporządzeniu ministra polityki społecznej z 8 marca 2005 r. w sprawie DMD (Dz.U. poz. 418). Nieprawidłowości dotyczyły m.in. braku odpowiedniej liczby łazienek, proporcjonalnej do liczby mieszkańców, oraz odrębnych pomieszczeń do spania. Nie wszędzie zostały też opracowane i wdrożone programy usamodzielniania mieszkańców DMD, a budynki były niedostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane