statystyki

ZUS negatywnie ocenia pomysł pokrycia nieopłaconych składek emerytalnych osób dla działaczy opozycji antykomunistycznej

autor: Paulina Szewioła20.10.2020, 08:01; Aktualizacja: 20.10.2020, 08:01
zus

zusźródło: ShutterStock

Propozycja pokrycia nieopłaconych składek emerytalnych osób mających status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych nie podoba się ZUS – wynika z opinii organu rentowego do senackiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych.

Propozycja senatorów ma częściowo zrekompensować ekonomiczne skutki represji tym osobom, którym na potrzeby emerytur uznano okresy składkowe, ale za które w okresie PRL nie płacono składek emerytalnych. Obecnie są one traktowane tak, jak gdyby w uznanych okresach składkowych miały zerowe wynagrodzenia. W konsekwencji okresy te nie podnoszą wysokości emerytury.

Propozycja senacka zakłada jednorazową wpłatę do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) z tytułu składek dla tej grupy osób. Składki emerytalne zostaną wpłacone w wysokości, która obowiązywała od przeciętnego wynagrodzenia w odpowiednim roku (lub latach), zrewaloryzowanej na 31 sierpnia 2020 r.

Wątpliwości odnośnie do tej propozycji ma ZUS. W opinii do projektu kwestionuje zasadność wprowadzenia wspomnianej regulacji. Podważa też samą konstrukcję przepisów.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • Ted(2020-10-20 10:11) Zgłoś naruszenie 101

  Różnej maści DZIAŁACZE chcą żyć kosztem ciężko pracujących podatników. KOLESIE się obdarowują nie swoimi pieniędzmi!! Dość OKRADANIA uczciwie pracujących!!!

  Odpowiedz
 • To uczciwie pracującym(2020-10-20 14:33) Zgłoś naruszenie 31

  pozabierano renty i emerytury a nierobom się daje . Komuś się w głowie poprzewracało.

  Odpowiedz
 • Polska nierządem stoi(2020-10-20 18:01) Zgłoś naruszenie 20

  W tym kraju za "rządów" zwłaszcza PiS wszyscy mają się dobrze tylko nie fizycznie ciężko PRACUJĄCY ! Im nawet przywilej emerytalny lat pracy zabrano.O tych co harują na III zmiany przez lata w niedziele i święta nie wspomnę.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane