statystyki

Świadczenie postojowe dla branży turystycznej: Są już kolejne zmiany [PYTANIA I ODPOWIEDZI]

autor: Joanna Śliwińska15.10.2020, 09:29; Aktualizacja: 15.10.2020, 09:30
Jestem agentem turystycznym. Pobrałem świadczenie postojowe już trzykrotnie. Czy i w jakiej wysokości mogę otrzymać dodatkowe świadczenie postojowe? Czy świadczenie to wzrośnie w 2021 r.?

Jestem agentem turystycznym. Pobrałem świadczenie postojowe już trzykrotnie. Czy i w jakiej wysokości mogę otrzymać dodatkowe świadczenie postojowe? Czy świadczenie to wzrośnie w 2021 r.?źródło: ShutterStock

Prowadzę działalność gospodarczą jako agent turystyczny. Chciałbym otrzymać dodatkowe świadczenie postojowe. Jak mam udowodnić 75-proc. spadek przychodu w stosunku do poprzedniego roku?

Jestem agentem turystycznym, prowadzę działalność od dwóch lat. Pobrałem świadczenie postojowe już trzykrotnie. Czy mam prawo do jeszcze jednego typu świadczenia?

Nowe brzmienie art. 15zq ust. 6 specustawy zwalnia agentów turystycznych z dotychczas obowiązujących wymogów otrzymania świadczenia postojowego, tj. konieczności wykazania spadku przychodu o 15 proc. w stosunku do miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku albo zawieszenia działalności po 31 stycznia 2020 r. Trzeba jednak pamiętać, że nadal obowiązuje zasada, zgodnie z którą nie można pobrać świadczenia postojowego więcej niż trzy razy. Skoro więc agent pobrał świadczenie już trzykrotnie, to nie będzie miał prawa do skorzystania z niego po raz kolejny.

Agent może mieć jednak prawo do dodatkowego świadczenia postojowego. Zgodnie ze zmienionym przed wejściem w życie art. 15zs 1 ust. 1 specustawy przedsiębiorcy, który na dzień złożenia wniosku prowadził jako przeważającą działalność oznaczoną kodem 79.11.A – a więc działalność agentów turystycznych, a także 49.39.Z, 77.39.Z, 90.01.Z, 90.02.Z, 93.29.A, 93.29.B, 93.29.Z – przysługuje prawo do dodatkowego świadczenia postojowego. Konieczne jest jednak wykazanie, że przychód z tej działalności, uzyskany w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku, był niższy o co najmniej 75 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym w 2019 r.

Jestem przewodnikiem turystycznym. Nie pobrałem w tym roku świadczenia postojowego. Czy mogę je otrzymać na podstawie nowych przepisów?

Tak. Zgodnie z art. 15zq ust. 7 specustawy, który wszedł w życie 15 października, osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą oznaczoną na dzień złożenia wniosku – jako rodzaj przeważającej działalności – kodem 79.90.A, świadczenie postojowe przysługuje, jeżeli:

  • zawiesiła prowadzenie tej działalności po dniu 31 sierpnia 2019 r.;
  • działalność ta ma charakter sezonowy i w 2019 r. była wykonywana przez okres nie dłuższy niż dziewięć miesięcy.

Nie jest to nowy rodzaj świadczenia postojowego, a jedynie zwolnienie tej grupy zawodowej z dotychczasowych warunków jego otrzymania. Przy czym w mocy pozostają przepisy dotyczące maksymalnie trzykrotnego pobrania świadczenia.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane