statystyki

Wzrośnie wysokość zasiłku okresowego i dodatków dla pracowników socjalnych

autor: Michalina Topolewska15.10.2020, 09:12; Aktualizacja: 15.10.2020, 09:12
Środowiskowe domy samopomocy (ŚDS) są placówkami przeznaczonymi dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

Środowiskowe domy samopomocy (ŚDS) są placówkami przeznaczonymi dla osób z zaburzeniami psychicznymi.źródło: ShutterStock

Osoby korzystające z zajęć w środowiskowych domach samopomocy nie będą musiały za nie płacić. Samorządy będą też mogły z własnych pieniędzy dofinansowywać działalność tych placówek.

Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1507 ze zm.), który trafił właśnie do konsultacji społecznych.

Bez opłat, z nowymi zasadami

Środowiskowe domy samopomocy (ŚDS) są placówkami przeznaczonymi dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Zgodnie z art. 51b ust. 1 ustawy ich podopieczni, którzy osiągają dochody przekraczające 300 proc. kryterium dochodowego dla osoby samotnej lub na członka rodziny, są zobowiązani do wnoszenia miesięcznej opłaty za pobyt w ŚDS. Taka należność nie może być wyższa niż 5 proc. ich dochodu i jest przekazywana przez samorządy do budżetu państwa. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej postanowiło jednak uwzględnić zgłaszane od dawna postulaty o zniesienie odpłatności, zwłaszcza że korzystanie z innych placówek tego typu, np. warsztatów terapii zajęciowej, jest bezpłatne. Dlatego w projekcie znalazła się zmiana przewidująca wykreślenie art. 51b ust. 1.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane