statystyki

ZUS: Płatnik musi odprowadzić składki od całości przychodu

autor: Paulina Szewioła13.10.2020, 08:05; Aktualizacja: 13.10.2020, 08:05
Sytuacja jest jednak bardziej złożona, bowiem pracownicy, których obejmą nowe zasady, są oddelegowani na część miesiąca za granicę, gdzie zarabiają powyżej minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w tamtym kraju i jednocześnie więcej od minimalnej płacy w Polsce.

Sytuacja jest jednak bardziej złożona, bowiem pracownicy, których obejmą nowe zasady, są oddelegowani na część miesiąca za granicę, gdzie zarabiają powyżej minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w tamtym kraju i jednocześnie więcej od minimalnej płacy w Polsce.źródło: ShutterStock

Płatnik musi odprowadzić składki od różnicy pomiędzy minimalnym wynagrodzeniem obowiązującym w naszym kraju a faktyczną pensją pracownika.

Tak wynika z interpretacji ZUS w sprawie firmy, która działa na terenie Polski, ale realizuje też kontrakty za granicą. Zatrudnia na podstawie umów o pracę pracowników, z których część oddelegowuje na część miesiąca poza Polskę. Ich pensje są teraz określane stałą stawką miesięczną w wysokości minimalnego wynagrodzenia, firma planuje jednak zmianę w tym zakresie.

W miejsce stawki miesięcznej zamierza wprowadzić godzinową. Określiła ją w wysokości 15,42 zł za godzinę, biorąc pod uwagę całkowity roczny wymiar czasu pracy zatrudnionych. Zmiana obejmie pracowników oddelegowywanych do pracy na obszarze UE.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane