statystyki

W jakim terminie złożyć sprawozdanie finansowe do PFRON?

autor: Magdalena Sobczak, Marek Barowicz12.10.2020, 11:10; Aktualizacja: 12.10.2020, 11:10
dokumenty

Firma podjęła decyzję dotyczącą przekwalifikowania towarów handlowych do kategorii środków trwałych. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby powyższa operacja gospodarcza była możliwa oraz jak ująć ją w księgach rachunkowych?źródło: ShutterStock

W jaki sposób zaewidencjonować kartę paliwową? Jakie zapisy przy sprzedaży węgla z podatkiem akcyzowym finalnemu nabywcy? Jak ująć towary handlowe podlegające przekwalifikowaniu na środki trwałe?

Firma wykorzystuje wydawane przez koncerny paliwowe karty paliwowe do zakupu paliwa do służbowych pojazdów na stacjach benzynowych należących do tych koncernów. Jak będzie wyglądało podatkowe rozliczenie nabycia tego paliwa oraz jak ująć tę operację gospodarczą w księgach rachunkowych?

Jak ponadto będzie wyglądało podatkowe rozliczenie, w sytuacji gdy przedsiębiorca pełni funkcję pośrednika między koncernem paliwowym, z którym zawiera umowę o wydanie i użytkowanie kart paliwowych, a swoimi kontrahentami, którym te karty udostępnia – na podstawie zawartej z nimi umowy – do używania? Jak ująć w ewidencji księgowej koncernu paliwowego ubezpieczenie udzielonego kredytu kupieckiego w związku ze sprzedażą towarów i usług objętych pakietem kart paliwowych w celu zminimalizowania ryzyka nieotrzymania zapłaty od kontrahentów uczestniczących w tego typu transakcjach?

Karty paliwowe wydawane przez koncerny paliwowe (dostawców paliw silnikowych) umożliwiają nie tylko zakup przez właściciela firmy lub jego pracownika na stacjach benzynowych należących do tych koncernów paliwa do służbowego pojazdu, lecz także np. zapłatę za przejazd płatnymi odcinkami dróg publicznych (na bramkach w punktach poboru opłat drogowych). Przy tym nabycie dokonywane jest bezgotówkowo, z odroczonym terminem płatności – na kredyt handlowy (zwany kredytem kupieckim). Koncern wydający kartę paliwową (emitent karty) wystawia na rzecz jej nabywcy (właściciela) – na podstawie informacji uzyskanych od należących do niego stacji paliw – zbiorcze faktury z tytułu zrealizowanych przez właściciela karty nabyć towarów (np. paliwa) na tych stacjach, w ustalonym okresie rozliczeniowym.

Przedsiębiorcy (właścicielowi karty) będzie przysługiwało prawo do odliczenia wykazanego w nich VAT naliczonego (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Pamiętać jednak należy, że rozliczając VAT z przedmiotowych faktur, powinien on również wziąć pod uwagę ograniczenia ustawowe związane z ewentualnym wykorzystywaniem pojazdu do celów mieszanych (gdy pojazd służy zarówno do celów firmowych, jak i prywatnych przedsiębiorcy; wówczas przysługuje odliczenie VAT naliczonego od wydatków samochodowych jedynie w wysokości 50 proc. tego podatku wynikającego z otrzymanych faktur zakupowych; art. 86a ust. 1 pkt 1 oraz ust. 2 pkt 3 w zw. z ust. 3 pkt 1 lit. a ustawy o VAT) oraz ze spełnieniem przesłanek pozytywnych (zakupy powinny być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT) i niezaistnieniem przesłanek negatywnych, uniemożliwiających odliczenie VAT naliczonego.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane