statystyki

Potrzebne zmiany w sprawie funduszu rehabilitacji

autor: Michalina Topolewska12.10.2020, 07:34; Aktualizacja: 12.10.2020, 08:32
Resort w swojej odpowiedzi wskazuje, że po analizie przedstawionego problemu – dotyczącego rozstrzygnięcia, czy stosowanie mechanizmu podzielonej płatności w odniesieniu do wydatków ZFRON jest obowiązkowe i wszystkie są ponoszone w kwocie netto – uznał, że interpretacja przepisów ustawy o rehabilitacji pozostaje poza jego właściwością.

Resort w swojej odpowiedzi wskazuje, że po analizie przedstawionego problemu – dotyczącego rozstrzygnięcia, czy stosowanie mechanizmu podzielonej płatności w odniesieniu do wydatków ZFRON jest obowiązkowe i wszystkie są ponoszone w kwocie netto – uznał, że interpretacja przepisów ustawy o rehabilitacji pozostaje poza jego właściwością.źródło: ShutterStock

Pracodawcy mają wątpliwości, czy pomoc o charakterze socjalnym z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON) mają przyznawać w kwocie netto czy brutto. Ministerstwo Finansów, do którego wystąpili o interpretację przepisów, sugeruje ich nowelizację.

Te kontrowersje pojawiły się w wyniku przeprowadzonej wiosną zmiany w ustawie z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 426 ze zm.), która miała ją dostosować do przepisów o split paymencie, czyli mechanizmie podzielonej płatności. Obowiązujący od 31 marca br. art. 33 ust. 3 2 przewiduje, że środki funduszu przeznacza się na wydatki, o których mowa w ust. 4 i 10, a więc na rehabilitację zawodową, społeczną i leczniczą pracowników oraz byłych podwładnych, w kwotach nieobejmujących VAT.

Problem w tym, że takie brzmienie przepisów jest zdaniem pracodawców niekorzystne dla pracowników, bo gdy ci starają się o wsparcie w ramach pomocy indywidualnej, np. na zakup leków, wyrobów medycznych lub sprzętu rehabilitacyjnego, mogą je otrzymać w kwocie netto, a nie brutto. W efekcie podatek muszą zapłacić z swoich środków. Dlatego od dawna apelują o nowelizację art. 33 ust. 3 2 , która pozwoliłaby rozwiać wątpliwości z jego interpretacją.

Inaczej widzi to natomiast biuro pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych (BON). W przekazanym przedsiębiorcom piśmie tłumaczy, że przepis mówiący o konieczności wydatkowania pieniędzy ZFRON w kwocie netto ma zastosowanie tylko do wydatków z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności. Wydatki na pomoc o charakterze socjalnym mogą zaś być finansowane w kwocie brutto.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane