statystyki

Pogorszenie zdrowia w trakcie postępowania w ZUS bez wpływu na wynik sprawy o świadczenie

autor: Marcin Nagórek11.10.2020, 14:00
W sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych możliwość zgłaszania nowych dowodów jest traktowana specyficznie

W sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych możliwość zgłaszania nowych dowodów jest traktowana specyficznieźródło: ShutterStock

ZUS odmówił renty z niezdolności do pracy i sąd okręgowy utrzymał decyzję ZUS. Kilka dni po wyroku przeszedłem kolejne badania lekarskie, które wykazały pogorszenie stanu zdrowia. Czy mogę wykorzystać te dokumenty w apelacji od wyroku i wnioskować ponownie o powołanie biegłego?

Zgodnie z art. 368 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego apelacja powinna czynić zadość wymaganiom przewidzianym dla pisma procesowego, a ponadto zawierać m.in. powołanie – w razie potrzeby – nowych faktów lub dowodów. Może m.in. wnioskować o powołanie biegłego albo biegłych lekarzy w celu zbadania stanu zdrowia i wydania opinii, która to okoliczność może wpłynąć na decyzję sądu.

Co jednak istotne, w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych możliwość zgłaszania nowych dowodów jest traktowana specyficznie. W orzecznictwie sądowym ugruntowane jest bowiem stanowisko, że w przypadku odwołania od decyzji ZUS przedmiotem orzekania jest stan sprawy, w tym jej stan faktyczny, istniejący w dacie zgłoszenia wniosku lub wydania decyzji (art. 477 9 k.p.c.). Wskazuje się nadto, że skoro przedmiotem oceny sądu ubezpieczeń społecznych jest tylko stan rzeczy rozpoznany przez organ rentowy w wydanej decyzji, to apelacja od wyroku sądu pierwszej instancji weryfikującego wydaną decyzję nie może opierać się na nowym dowodzie, który pojawił się po wyroku w pierwszej instancji. Takie okoliczności mogą stanowić podstawę ewentualnego ponownego wniosku o rentę i powinny wówczas podlegać ocenie organu rentowego (por. np. wyrok Sądu Apelacyjnego z 9 sierpnia 2018 r., sygn. akt III AUa 650/17).


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane