statystyki

Tarcza turystyczna: Wsparcie dla turystyki także od ZUS

autor: Joanna Śliwińska09.10.2020, 07:45; Aktualizacja: 09.10.2020, 07:50
Kto może skorzystać z tarczy?

Kto może skorzystać z tarczy?źródło: ShutterStock

15 października wchodzi w życie część przepisów nowelizujących specustawę o COVID-19 dotyczących zwolnienia ze składek, świadczenia postojowego oraz dodatkowego świadczenia postojowego, co oznacza, że od tego dnia będzie można składać wnioski o te formy pomocy.


 Wsparcie będzie przysługiwać przede wszystkim przedsiębiorcom działającym w branży turystycznej. Pomoc nie będzie dostępna dla wszystkich firm z tej branży, ale niektórzy uzyskają ją podwójnie. Zwolnienie ze składek będzie przysługiwało za okres od lipca do września tego roku. Aby je uzyskać, konieczne będzie wykazanie spadku przychodu wobec poprzedniego roku. Wnioski o zwolnienie można składać do 30 listopada 2020 r. Ponadto rozszerzony zostanie krąg uprawnionych do świadczenia postojowego o tych pilotów i przewodników turystycznych, którzy dotychczas nie pobrali go trzykrotnie, bo nie spełniali warunków. Nowelizacja przyzna także prawo do dodatkowego świadczenia postojowego – będzie ono przysługiwać w odniesieniu do tych rodzajów działalności, które są szczególnie dotknięte skutkami epidemii. W obu przypadkach będzie ono w wysokości równej dotychczasowemu świadczeniu, a więc 80 proc. minimalnego wynagrodzenia. Wnioski o oba rodzaje świadczeń postojowych, tak jak dotychczas, mogą być składane do ZUS wyłącznie w formie elektronicznej i najpóźniej w terminie trzech miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony stan epidemii.

i. zwolnienie ze składek

Prowadzę działalność różnego rodzaju – handlową, turystyczną. Czy mam prawo do pomocy z tarczy turystycznej?

Nie ma tu znaczenia liczba wpisanych PKD, ale rodzaj działalności przeważającej. Ustala się ją zgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu Rady Ministrów z 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (Dz.U. nr 251, poz. 1885; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 1249). Zgodnie z nimi jest to działalność mająca największy udział wskaźnika (np. wartość dodana, produkcja brutto, wartość sprzedaży, wielkość zatrudnienia lub wynagrodzeń) charakteryzującego działalność danej jednostki. Rodzaj działalności przeważającej stwierdza sam przedsiębiorca, składając wniosek o dany rodzaj pomocy wraz z odpowiednim oświadczeniem pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Trzeba jednak pamiętać, że ZUS może w przyszłości skontrolować prawidłowość oświadczenia.

Ile rodzajów pomocy można uzyskać? Czy zwolnienie ze składek wykluczy pobranie świadczenia postojowego?

Nie. Wszystko zależy od rodzaju wykonywanej działalności przeważającej. W przypadku zwolnienia ze składek będą do niej uprawnieni wykonujący działalność oznaczoną kodami: 49.39.Z, 55.10.Z, 77.39.Z, 79.11.A, 79.90.A, 82.30.Z, 90.01.Z, 90.02.Z, 93.29.A, 93.29.B, 93.29.Z. Prawo do świadczenia postojowego otrzymali natomiast przedsiębiorcy wykonujący działalność oznaczoną kodami: 79.11.A, 79.90.A, a do dodatkowego świadczenia postojowego przedsiębiorcy wykonujący działalność oznaczoną kodami: 49.39.Z, 77.39.Z, 90.01.Z, 90.02.Z, 93.29.A, 93.29.B, 93.29.Z. Jak widać, można łączyć zwolnienie ze składek ze świadczeniem postojowym albo dodatkowym świadczeniem postojowym. Nie jest natomiast możliwe pobranie jednocześnie świadczenia postojowego (przyznanego na podstawie nowych warunków) i dodatkowego świadczenia postojowego, bo przewidziano je dla przedsiębiorców prowadzących różne rodzaje przeważających działalności.

Jaki rodzaj płatników będzie mógł skorzystać ze zwolnienia ze składek?

Artykuł 31zo ust. 8 ustawy o specustawy o COVID-19, który wejdzie w życie 15 października, posługuje się jedynie wyrażeniem „płatnik składek”. Nie zawęża tej grupy np. do przedsiębiorców zgłaszających do ubezpieczeń określoną liczbę osób. Można więc stwierdzić, że zwolnienie przysługuje bez względu na liczbę osób zgłaszanych do ubezpieczenia.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane