statystyki

Czy opłacanie składek na ubezpieczenie chorobowe w niepełnej wysokości będzie miało inne skutki niż nieopłacenie ich w ogóle

autor: Marcin Nagórek, Anna Kwiatkowska08.10.2020, 10:29; Aktualizacja: 08.10.2020, 10:29
Zachorowałem pod koniec okresu wypowiedzenia w poprzedniej firmie, choroba trwała kilka tygodni. Ostatniego dnia niezdolności do pracy przypadał pierwszy dzień pracy u nowego pracodawcy. Poszedłem tam, lecz nie pracowałem, tylko popisałem umowę i przeszedłem szkolenie bhp. ZUS jednak zobowiązał mnie do zwrotu zasiłku chorobowego za cały okres jego pobierania. Czy mógł to zrobić?

Zachorowałem pod koniec okresu wypowiedzenia w poprzedniej firmie, choroba trwała kilka tygodni. Ostatniego dnia niezdolności do pracy przypadał pierwszy dzień pracy u nowego pracodawcy. Poszedłem tam, lecz nie pracowałem, tylko popisałem umowę i przeszedłem szkolenie bhp. ZUS jednak zobowiązał mnie do zwrotu zasiłku chorobowego za cały okres jego pobierania. Czy mógł to zrobić?źródło: ShutterStock

Dlaczego praca po ustaniu tytułu ubezpieczenia nie pozbawi zasiłku za cały okres? W jaki sposób dochody członków rodziny płatnika mogą wpłynąć na decyzję organu rentowego o umorzeniu składek?

Prowadzę działalność gospodarczą. ZUS odmówił mi zasiłku chorobowego za dwa tygodnie sierpnia, ponieważ nie zapłaciłem pełnych składek. Byłem przekonany, że są one opłacone, a dług wynika z księgowań ZUS, który zaliczył wpłatę częściowo na jeden z poprzednich miesięcy. Czy jest szansa, że sąd zmieni decyzję organu? Bo tak naprawdę płacone było terminowo w każdym miesiącu, tylko w niepełnej wysokości.

Z art. 6 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wynika, że zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Ubezpieczenie to przy prowadzeniu działalności gospodarczej ma charakter dobrowolny i zależy od woli samego przedsiębiorcy, który w tym celu składa do ZUS wniosek.

Na uwagę zasługuje także art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Z tej normy wynika zaś, że ubezpieczenia chorobowe ustają od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki należnej na to ubezpieczenie – w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność i osób z nimi współpracujących – w uzasadnionych przypadkach ZUS na wniosek ubezpieczonego może wyrazić zgodę na opłacenie składki po terminie.

Jak zaś podano w zapytaniu, czytelnik zasadniczo dokonywał wpłacenia składek, przy czym nie zawsze w pełnej (wymaganej) wysokości. Mogłoby się więc wydawać, że z formalnego punktu widzenia decyzja ZUS jest słuszna. W kontekście specyfiki tej sprawy jednak bardzo pomocne może okazać się stanowisko zawarte w wyroku Sądu Rejonowego w Świdnicy z 22 czerwca 2020 r., sygn. akt IV U 91/20. W zbliżonym stanie faktycznym m.in. wskazano, że nieopłacenie składki w ogóle nie może być zrównane w skutkach prawnych z opłaceniem składki w niewłaściwej (zaniżonej) wysokości. Innymi słowy, nie można twierdzić, że opłacenie w terminie tylko części należnej składki powinno być zawsze traktowane jako podstawa ustania ubezpieczenia. Sąd oparł swoją argumentację o wyrok Sądu Najwyższego z 8 grudnia 2015 r., sygn. akt II UK 443/14, gdzie podkreślono, że tylko zaniechanie zapłaty składki w terminie wyraża wolę zaprzestania podleganiu ubezpieczeniu. Opłacenie zaś składki zawsze się wiąże z wolą jego kontynuowania, dlatego opłaceniu składki w niższej od należnej wysokości nie należy nadawać znaczenia powodującego ustanie ubezpieczenia. Sąd ten zwrócił także uwagę na fakt, że częściowe opłacanie składek nie może powodować skutków w postaci ustania ubezpieczenia chorobowego – przy założeniu, że ubezpieczony świadomy jest podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, wpłacając w terminie tylko wspomnianą część składek.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Kuba(2020-10-08 10:59) Zgłoś naruszenie 00

    Wszystkie tzw składki chorobowe ,zasiłki powinny być dobrowolne a decyzje w tym temacie powinno sie podejmować raz na 10 lat.Z tego typu danin korzystaja głownie cwaniacki ,Prezesi ZUS i podobni.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane