statystyki

Refundacja wydatków z innego konta bezprawna

autor: Michalina Topolewska08.10.2020, 08:20; Aktualizacja: 08.10.2020, 08:41
niepełnosprawny

WSA przypomniał, że pieniądze gromadzone w ZFRON są przeznaczane na finansowanie rehabilitacji zawodowej, społecznej i leczniczejźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca nie może kupić wyposażenia stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej z własnych środków, a potem zwrócić sobie wydanych na ten cel pieniędzy z rachunku zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON).

Tak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy, który zajmował się skargą pracodawcy dotyczącą odmowy wydania zaświadczenia o pomocy de minimis. W grudniu 2019 r. kupił on maszynę do produkcji torebek foliowych i papierowych, która miała stanowić wyposażenie stanowiska pracy dla dwóch niepełnosprawnych podwładnych. Następnie wystąpił do prezydenta miasta o uznanie tego wydatku za pomoc de minimis. Ten jednak negatywnie rozpatrzył jego wniosek. Okazało się bowiem, że przedsiębiorca wydał na zakup pieniądze znajdujące się na jego osobistym koncie. Potem podpisał umowę ze swoją firmą, na podstawie której maszyna została przekazana z majątku osobistego do majątku firmy, a poniesiony wydatek zrefundował sobie z pieniędzy ZFRON. Tymczasem, zgodnie z par. 9 ust. 2a rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2007 r. w sprawie ZFRON (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1023), nie można uznać za wydatek ZFRON takiego wydatku, który został sfinansowany z innych pieniędzy, a potem został zrefundowany z jego środków. Operacja finansowa dokonana przez pracodawcę nie może być więc traktowana jako wydatek ZFRON i uznana za pomoc de minimis.

Przedsiębiorca złożył zażalenie do samorządowego kolegium odwoławczego, ale nie zostało uwzględnione. W uzasadnieniu organ wskazał, że przekazanie majątku na rzecz prowadzonej działalności w przypadku przedsiębiorcy, który jest osobą fizyczną, jest ze swojej istoty nieodpłatne. Tym samym brak było podstaw do przekazania pieniędzy z rachunku ZFRON. Pracodawca na to rozstrzygnięcie złożył skargę, zarzucając kolegium błędną wykładnię przepisów rozporządzenia. Argumentował, że przelew dokonany między dwoma należącymi do niego rachunkami uprawnia do zakwalifikowania tego transferu pieniędzy jako pomocy de minimis, bo nabycie maszyny nastąpiło na mocy zawartej umowy.


Pozostało 37% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane