statystyki

ZUS: Pensja prezesa oskładkowana

autor: Paulina Szewioła06.10.2020, 20:00
Ze składek nie zwalnia spółki również to, że prezes nabyła prawo do emerytury. Emeryci i renciści zatrudnieni na podstawie zlecenia podlegają bowiem ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym.

Ze składek nie zwalnia spółki również to, że prezes nabyła prawo do emerytury. Emeryci i renciści zatrudnieni na podstawie zlecenia podlegają bowiem ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym.źródło: ShutterStock

Od umowy o świadczenie usług zawartej na podstawie przepisów szczególnych także odprowadza się składki na ubezpieczenia społeczne – wynika z decyzji ZUS.

Sprawa dotyczy spółki ze 100-proc. udziałem Skarbu Państwa, w której organ zarządzający jest wybierany na podstawie przepisów ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 735) oraz ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 1885).

Zgodnie z przepisami z członkiem organu zarządzającego spółka zawiera umowę o świadczenie usług zarządzania na czas pełnienia funkcji. Taka też umowa została podpisana z nową prezes zarządu. Od wypłacanego na jej podstawie wynagrodzenia spółka odprowadza składki na ubezpieczenia społeczne i składkę zdrowotną. Ponieważ prezes nabyła prawo do emerytury, po stronie spółki powstały wątpliwości, czy powinna odprowadzać od jej umowy składki emerytalne i rentowe.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane