statystyki

Działania ZUS czasami trzeba kwestionować w formie zarzutów

autor: Marcin Nagórek01.10.2020, 09:08; Aktualizacja: 01.10.2020, 10:04
Zgodnie z art. 1a pkt 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (dalej: u.p.e.a.) przez czynność egzekucyjną rozumie się wszelkie podejmowane przez organ egzekucyjny działania zmierzające do zastosowania lub zrealizowania środka egzekucyjnego, np. zajęcia rachunku bankowego.

Zgodnie z art. 1a pkt 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (dalej: u.p.e.a.) przez czynność egzekucyjną rozumie się wszelkie podejmowane przez organ egzekucyjny działania zmierzające do zastosowania lub zrealizowania środka egzekucyjnego, np. zajęcia rachunku bankowego.źródło: ShutterStock

Nasza spółka ma duże zaległości składkowe. Najpierw spłaciliśmy część długu (50 tys. zł), a następnie złożyliśmy wniosek o układ ratalny z ZUS co do pozostałej kwoty. Jednak ZUS mimo wszystko wszczął egzekucję, co spowodowało zajęcie rachunków bankowych spółki. Czy w tej sytuacji powinniśmy złożyć skargę na czynność egzekucyjną?

Zgodnie z art. 1a pkt 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (dalej: u.p.e.a.) przez czynność egzekucyjną rozumie się wszelkie podejmowane przez organ egzekucyjny działania zmierzające do zastosowania lub zrealizowania środka egzekucyjnego, np. zajęcia rachunku bankowego. Skargę na czynności egzekucyjną uregulowano zaś w art. 54 u.p.e.a. Postanowiono w nim, że zobowiązanemu przysługuje skarga na czynność egzekucyjną. Podstawą skargi jest:

  • dokonanie czynności egzekucyjnej z naruszeniem ustawy,
  • zastosowanie zbyt uciążliwego środka egzekucyjnego.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane