statystyki

Jakie składniki wynagrodzenia wykazać w ZUS Z-3, gdy chory pracownik odchodzi z pracy

autor: Izabela Nowacka01.10.2020, 09:16; Aktualizacja: 01.10.2020, 09:48
Pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy za okres ubezpieczenia i za okres po jego ustaniu. Podstawa wymiaru będzie więc ustalona dwukrotnie – raz za okres ubezpieczenia i z wyłączeniem składników przysługujących za okres pobierania zasiłków i drugi raz za okres po wygaśnięciu tytułu ubezpieczenia i ze wszystkimi składnikami przychodu.

Pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy za okres ubezpieczenia i za okres po jego ustaniu. Podstawa wymiaru będzie więc ustalona dwukrotnie – raz za okres ubezpieczenia i z wyłączeniem składników przysługujących za okres pobierania zasiłków i drugi raz za okres po wygaśnięciu tytułu ubezpieczenia i ze wszystkimi składnikami przychodu.źródło: ShutterStock

Pracownik jest zatrudniony na umowę o pracę na czas określony. Umowa nie zostanie przedłużona i ulegnie rozwiązaniu 30 września br. Jednak 24 września na profil PUE ZUS wpłynęło zwolnienie lekarskie pracownika na okres 35 dni. Jest on wynagradzany stałą stawką miesięczną w wysokości 2800 zł. Poza tym otrzymywał jeszcze premię miesięczną zespołową, która kształtowała się między 100 zł a 500 zł, i zmienną premię kwartalną, która jest zmniejszana za czas absencji chorobowej. W naszej firmie pracodawca finansuje abonamenty medyczne i szczepionki przeciwko grypie. Czy te wszystkie składniki wynagrodzenia powinniśmy wykazać w zaświadczeniu ZUS Z-3, skoro nie wszystkie wchodzą do podstawy wymiaru zasiłku? Od jakiej podstawy zostanie pracownikowi ustalone świadczenie zasiłkowe?

odpowiedź

Pracownikowi będzie przysługiwał zasiłek chorobowy także za okres po wygaśnięciu tytułu ubezpieczeń. Do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego wypłacanego przez ZUS za okres po ustaniu zatrudnienia zostaną wliczone wszystkie składniki wynagrodzenia podlegające składkowaniu, włącznie z tymi, które w czasie trwania stosunku pracy przysługiwały za okres pobierania zasiłków. Płatnik musi więc je uwzględnić w zaświadczeniu Z-3.

W czasie ubezpieczenia…

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego oraz po ustaniu tytułu ubezpieczenia. W pierwszym przypadku zasiłek przysługuje także za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność trwa nieprzerwanie (zaczęła się w trakcie ubezpieczenia i nadal trwa po jego wygaśnięciu). Natomiast w drugiej sytuacji zasiłek otrzyma osoba, która stała się niezdolna do pracy już po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, ale pod warunkiem że niezdolność do pracy trwa bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:

  • nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego,
  • nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego ‒ w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane