statystyki

Jak postąpić, gdy osoby objęte zwolnieniem grupowym uciekają na chorobowe [PORADNIA KADROWA]

autor: Wiktoria Cieślikowska, Agata Kałwińska01.10.2020, 08:41; Aktualizacja: 01.10.2020, 08:52
Zamierzam przeprowadzić procedurę zwolnień grupowych, która obejmie 60 pracowników w ciągu trzech miesięcy. Czy poza obowiązkami wynikającymi z ustawy o zwolnieniach grupowych powinienem wdrożyć dodatkowo program outplacementowy?

Zamierzam przeprowadzić procedurę zwolnień grupowych, która obejmie 60 pracowników w ciągu trzech miesięcy. Czy poza obowiązkami wynikającymi z ustawy o zwolnieniach grupowych powinienem wdrożyć dodatkowo program outplacementowy?źródło: ShutterStock

Jak postąpić, gdy osoby objęte zwolnieniem grupowym uciekają na chorobowe?

Kto musi wprowadzić program outplacementowy?

Kiedy wypowiedzenie zmieniające zostanie objęte procedurą grupowych redukcji?

Dlaczego warto wpisać więcej niż jedno kryterium doboru?

Zbliża się określona w regulaminie końcowa data zwolnień grupowych, a część pracowników jest na zwolnieniach lekarskich i już wiemy, że nie zdążymy ich zwolnić we wskazanym tam terminie. Czy możemy tym osobom wręczyć wypowiedzenia w ramach zwolnień grupowych, gdy wrócą z absencji?

To częsty problem, z jakim borykają się pracodawcy przeprowadzający procedurę zwolnień grupowych. Zdarza się, że niektórzy pracownicy próbują uciec przed redukcją zatrudnienia i korzystają ze zwolnień lekarskich od pracy (nawet w przypadku zwolnień grupowych pracownik, który przebywa na chorobowym, jest chroniony przed rozwiązaniem umowy o pracę). Taki stan może trwać na tyle długo, że upłynie zaplanowany 30-dniowy termin, w którym pracodawca powinien dokonać redukcji etatów. Sytuacja komplikuje się szczególnie wtedy, gdy liczba pracowników pozostałych do zwolnienia jest mniejsza niż ustawowe progi (np. w sytuacji gdy pracodawca planował zwolnić 100 pracowników, w ciągu 30 dni wręczył wypowiedzenia 85 i pozostało 15 przebywających na zwolnieniach lekarskich, które planowo skończą się już po 30 dniach od daty wręczenia pierwszego wypowiedzenia w ramach zwolnień grupowych).

Wydaje się, że w takim przypadku można argumentować, że zwolnienia grupowe są co do zasady korzystniejsze dla pracowników niż zwolnienia indywidualne. Po pierwsze zawsze przysługuje im odprawa (choć może przysługiwać również pracownikom zwalnianym indywidualnie, jeśli wyłącznym powodem rozwiązania umowy są przyczyny niedotyczące pracownika). Mają też prawo do ponownego zatrudnienia u pracodawcy, jeśli w przyszłości będzie on planował rekrutacje. Zdarza się również, że regulamin zwolnień grupowych przewiduje dodatkowe świadczenia dla zwalnianych osób.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane