Od miesiąca przebywam na zwolnieniu lekarskim. W czasie zwolnienia otrzymałem z zakładu pracy listem poleconym pismo informujące o zwolnieniu mnie z pracy bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracownika z art. 52 k.p. Abstrahując od przyczyn zwolnienia mnie z pracy, proszę o informację, czy pracodawca w ogóle mógł mnie zwolnić w trakcie zwolnienia?

Trudno oceniać decyzje pracodawcy, nie znając szczegółów sprawy, a zwłaszcza jej konkretnej podstawy prawnej i uzasadnienia. Z formalnego punktu widzenia nie ma jednak przeszkód, aby w trybie art. 52 k.p. rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem na zwolnieniu lekarskim. Artykuł 52 stanowi w par. 1, że pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:
  •  naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,
  •  popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
  •  zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie jednego miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.
W myśl art. 41 k.p. pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Z przepisu tego wynika zakaz wypowiadania umów o pracę pracownikom nieobecnym w pracy z usprawiedliwionych przyczyn (min. korzystających ze zwolnienia lekarskiego), nie zakazuje się jednak rozwiązywania z nimi stosunku pracy bez wypowiedzenia, jeżeli zachodzą ku temu przesłanki. Należy dodać, że zgodnie z art. 56 k.p., pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie, przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowanie. Żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania wnosi się do sądu pracy w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 264 par. 2 k.p.).
MACIEJ TELEC
legislator w Kancelarii Senatu
PODSTAWA PRAWNA
■ Art. 41, art. 52, art. 56, art. 264 par. 2 ustawy z 26 czerwca 1976 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).