statystyki

Obniżenie składki wypadkowej sposobem na oszczędności w czasie pandemii

autor: Paulina Zawadzka-Filipczyk, Łukasz Kuczkowski24.09.2020, 13:15; Aktualizacja: 24.09.2020, 13:15
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

W przypadku płatników, którzy nie mają obowiązku złożenia ZUS IWA, stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe wynosi natomiast tyle, ile stopa procentowa określona dla grupy działalności, do której należy płatnik.źródło: ShutterStock

Trzeba zacząć od sprawdzenia, czy na koncie płatnika nie ma nadpłaty. Może ona wynikać także z błędów samego ZUS, z których firma może nie zdawać sobie sprawy.

Sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się w Polsce koronawirusa sprzyja w sposób szczególny poszukiwaniu możliwości ograniczenia kosztów pracy. W tym zakresie warto znaleźć sposoby na oszczędności z tytułu składki wypadkowej. Wielu pracodawców nie zdaje sobie sprawy z tego, że jakkolwiek sama składka jest obowiązkowa, to już jej wysokość można we własnym zakresie zweryfikować i optymalizować. Co więcej, bliższe przyjrzenie się rozliczeniom z tytułu składki wypadkowej może otworzyć drogę nie tylko do ustalenia niższych wpłat na przyszłość, lecz w niektórych przypadkach również do odzyskania ewentualnej nadpłaty z tytułu składek zapłaconych w latach ubiegłych. W zależności od sytuacji optymalizacja w tym zakresie może osiągnąć poziom nawet kilku procent rocznie wypłacanych wynagrodzeń, co w przypadku dużych firm przełożyć się na znaczące sumy.

Jak ustala się stopy procentowe

Stopa procentowa składki wypadkowej jest zróżnicowana u poszczególnych pracodawców. Sposób jej ustalania jest dość złożony. Wylicza się ją na rok składkowy obejmujący okres od 1 kwietnia danego roku do 31 marca roku następnego – osobno dla grupy działalności i osobno dla płatnika.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane