Rodzice bez dodatkowego zasiłku opiekuńczego

autor: Paulina Szewioła23.09.2020, 08:01; Aktualizacja: 23.09.2020, 08:02
Rodzice zaczęli więc zadawać pytania, co dalej.

Rodzice zaczęli więc zadawać pytania, co dalej.źródło: ShutterStock

Opiekun może skorzystać ze świadczenia w związku z koniecznością zajmowania się dzieckiem na ogólnych zasadach – wskazuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na pytanie DGP. To oznacza, że nie ma już zasiłków, z których można było korzystać w związku ze stanem epidemii.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wprowadzony na początku pandemii jako świadczenie szczególne, które miało umożliwić rodzicom sprawowanie osobistej opieki nad dziećmi w tym czasie. Wynosił on 80 proc. wynagrodzenia stanowiącego podstawę jego wymiaru i przysługiwał m.in. opiekunom dzieci do ósmego roku życia w związku z zamknięciem placówek opieki z powodu koronawirusa. Był też wypłacany, jeżeli np. przedszkole zostało otwarte, ale nie mogło zapewnić opieki wszystkim dzieciom, oraz gdy rodzice nie zdecydowali się na posłanie do niego dziecka z powodu obaw o jego zdrowie. Co istotne, nie wliczał się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na zasadach ogólnych.

Tak było do 26 lipca. Potem z zasiłku z tytułu osobistej opieki nad dziećmi można było skorzystać na zasadach ogólnych, czyli tylko w sytuacjach określonych w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2020 r. poz. 870). Natomiast od 1 września rząd zdecydował się przywrócić wstrzymany pod koniec lipca zasiłek, ale już na zmienionych zasadach. Zgodnie z intencją MRPiPS przysługiwał on w przypadku zamknięcia lub czasowego ograniczenia funkcjonowania placówek zapewniających opiekę nad dziećmi w związku z COVID-19. Te zasady obowiązywały do 20 września. Do tej pory nie wydano jednak nowego rozporządzenia, które by ten okres przedłużało.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane