statystyki

Poradnia ubezpieczeniowa: Dlaczego organ nie musi potwierdzać prawa do skorzystania z małego ZUS plus?

autor: Anna Kwiatkowska17.09.2020, 10:30; Aktualizacja: 17.09.2020, 11:07
Prowadzący działalność sam stwierdza, czy ma prawo do małego ZUS plus, a następnie samodzielnie oblicza obniżoną podstawę wymiaru składek i zgłasza do ZUS

Prowadzący działalność sam stwierdza, czy ma prawo do małego ZUS plus, a następnie samodzielnie oblicza obniżoną podstawę wymiaru składek i zgłasza do ZUSźródło: ShutterStock

Czy budżet państwa sfinansuje składki za przedsiębiorcę, który przekazał firmę pełnomocnikowi, aby opiekować się dzieckiem? Dlaczego organ nie musi potwierdzać prawa do skorzystania z małego ZUS plus? W jakich przypadkach ZUS musi poszukiwać informacji zamiast wnioskodawcy?

Prowadzę działalność gospodarczą i jednocześnie wychowuję dziecko. Moja firma jest dość absorbująca, chciałabym więc wziąć przez rok urlop wychowawczy dla przedsiębiorców. Chciałabym dać upoważnienie do prowadzenia firmy mojej siostrze. Wiem, że muszę to zgłosić do ZUS. Jakie to będzie miało skutki? Czy nie będę musiała płacić składek?

Od kilku lat istnieje możliwość przejścia przez przedsiębiorców na tzw. urlop wychowawczy. Jest to oczywiście nazwa nieprawidłowa, ponieważ urlop wychowawczy to instytucja prawa pracy, z której może skorzystać jedynie osoba pozostająca w stosunku pracy. Polega ona na tym, że pracownik jest zwolniony z obowiązku wykonywania pracy, przy czym nie otrzymuje wynagrodzenia, lecz jednocześnie zachowuje status zatrudnionego i są za niego opłacane składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) dopuszcza jednak sytuacje, w których osoby niezatrudnione na umowę o pracę rezygnują na jakiś czas ze swojej aktywności zawodowej, a budżet państwa finansuje za nich składki na te rodzaje ubezpieczeń. Zgodnie z art. 6a ustawy systemowej taka możliwość dotyczy osób sprawujących osobistą opiekę nad dzieckiem, które na obszarze Polski:

  • prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą przez co najmniej sześć miesięcy i zaprzestały jej prowadzenia albo zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie art. 36aa ust. 1;
  • prowadziły inną niż określona w przepisach prawa przedsiębiorców pozarolniczą działalność, o której mowa w art. 8 ust. 6 ustawy systemowej, przez co najmniej sześć miesięcy i które zaprzestały jej prowadzenia;
  • wykonywały pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy-zlecenie albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, przez co najmniej sześć miesięcy i którzy zaprzestali jej wykonywania;
  • współpracowały z osobami wymienionymi powyżej lub osobami korzystającymi z ulgi na start, i które zaprzestały tej współpracy.

Ustawa przewiduje taką możliwość nawet dla osób duchownych, które podlegały z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym przez okres co najmniej sześciu miesięcy.

Trzeba pamiętać, że prawo do objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi przysługuje jednemu z rodziców, pod warunkiem że drugi rodzic nie jest objęty ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tego tytułu albo ubezpieczeniami z tytułu urlopu wychowawczego lub z tytułu opieki nad dzieckiem albo podlega im na podstawie art. 6b ustawy systemowej.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane