statystyki

Janiszewski: Trudno żądać wyższej składki zdrowotnej od niezadowolonego społeczeństwa [WYWIAD]

autor: Agata Szczepańska17.09.2020, 06:01; Aktualizacja: 17.09.2020, 08:15
Rafał Janiszewski, właściciel kancelarii doradzającej placówkom medycznym

Rafał Janiszewski, właściciel kancelarii doradzającej placówkom medycznymźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Gwarantem poprawy sytuacji w ochronie zdrowia może być tylko budżet, bo do niego mamy zaufanie. Ale nie ma w nim nieograniczonej puli pieniędzy. Trzeba więc ograniczyć wzrost wydatków poprzez centralne zarządzanie potrzebami - mówi Rafał Janiszewski, właściciel kancelarii doradzającej placówkom medycznym.

Coraz głośniej mówi się o nacjonalizacji szpitali, czyli odebraniu ich samorządom i przekazaniu pod nadzór wojewodów. Dla pana nie jest to zaskoczenie, od dawna mówi pan o upaństwowieniu nie tylko szpitali, ale całej ochrony zdrowia.

Opieram moje przekonanie na konkretnych przepisach, które rząd systematycznie wprowadza, dlatego uważam, że grunt do zmian jest już przygotowany. Ważnym sygnałem była jedna z pierwszych ustaw uchwalonych po obcięciu władzy przez PiS, czyli nowelizacja ustawy o działalności leczniczej, zakładająca tzw. dekomercjalizację lecznic. Ówczesny minister zdrowia Konstanty Radziwiłł mówił wtedy o odchodzeniu od płacenia za procedury, o tym, że z budżetu państwa będą pokrywane koszty działania szpitali, potem utworzono sieć.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane