statystyki

Kosiniakowe dla ojca, gdy matka dziecka ma inne świadczenie

autor: Michalina Topolewska16.09.2020, 08:51; Aktualizacja: 16.09.2020, 08:57
Dlatego pozbawienie ojca prawa do kosiniakowego w momencie, gdy nie przysługuje ono matce, stanowiłoby dyskryminację i niezastosowanie się do celu ustawy.

Dlatego pozbawienie ojca prawa do kosiniakowego w momencie, gdy nie przysługuje ono matce, stanowiłoby dyskryminację i niezastosowanie się do celu ustawy.źródło: ShutterStock

Jeśli matka nie może otrzymać świadczenia rodzicielskiego, bo pobiera świadczenie pielęgnacyjne na starsze dziecko, to może być ono przyznane ojcu, ale pod warunkiem, że faktycznie sprawuje opiekę nad niemowlęciem.

Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Łodzi, który rozpatrywał skargę w sprawie świadczenia rodzicielskiego, tzw. kosiniakowego. Przysługuje ono osobom, które po urodzeniu dziecka nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego. Najpierw z wnioskiem o przyznanie świadczenia wystąpiła matka, ale gmina odmówiła jego przyznania, kobieta otrzymuje bowiem świadczenie pielęgnacyjne z tytułu opieki nad starszym dzieckiem, a zgodnie z art. 27 ust. 5 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 111 ze zm.) tych dwóch form wsparcia nie można łączyć. Z wnioskiem o kosiniakowe wystąpił więc ojciec, ale on również otrzymał decyzję negatywną.

Mężczyzna odwołał się od tego rozstrzygnięcia, jednak samorządowe kolegium odwoławcze (SKO) utrzymało je w mocy. Organ wskazał, że art. 17c ust. 2 ustawy przewiduje, że świadczenie rodzicielskie przysługuje ojcu w trzech przypadkach: gdy matka dziecka nie żyje, porzuciła je lub sama skróciła okres jego pobierania. Tymczasem żadna z tych przesłanek nie zaistniała. W ocenie SKO obowiązujące przepisy nie dają podstaw do przyjęcia stanowiska, że w każdych okolicznościach, gdy matka dziecka nie spełnia warunków do uzyskania świadczenia rodzicielskiego, to uprawnienie przechodzi na ojca. Nabycie takiego prawa jest sytuacją wyjątkową, wymagającą spełnienia wymogów art. 17c ust. 2 ustawy.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • logika(2020-09-16 13:51) Zgłoś naruszenie 10

    jakie kosiniakowe ??? czy kosiniak wypłacił chociaż jeden grosz ??? puknij się w durny łeb autorze....

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane