Prawo HR w dobie digitalizacji, czyli jak zarządzać zasobami ludzkimi na odległość [PORADNIK]

autor: Robert Stępień, Michał Bodziony05.09.2020, 08:30
Przedstawiamy najistotniejsze z perspektywy prawa HR wyzwania związane z digitalizacją zarządzania zasobami ludzkimi, z jakimi spotykają się obecnie pracodawcy.

Przedstawiamy najistotniejsze z perspektywy prawa HR wyzwania związane z digitalizacją zarządzania zasobami ludzkimi, z jakimi spotykają się obecnie pracodawcy.źródło: ShutterStock

Ostatnie miesiące pokazują rosnącą potrzebę poszukiwania nowoczesnych i jednocześnie uzasadnionych biznesowo rozwiązań z zakresu prawa HR. Rozwiązań na miarę XXI wieku, maksymalizujących ochronę i bezpieczeństwo pracowników oraz pozwalających pracodawcom na efektywne zarządzanie procesem pracy w dobie pandemii. Poniżej przedstawiamy najistotniejsze z perspektywy prawa HR wyzwania związane z digitalizacją zarządzania zasobami ludzkimi, z jakimi spotykają się obecnie pracodawcy.

Czy umowa o pracę może zostać zawarta zdalnie?

Nie budzi wątpliwości sytuacja, w której umowa o pracę zostaje zawarta z pracownikiem na odległość, jeżeli obie strony dysponują kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Opatrzenie oświadczenia woli takim podpisem sprawia, że jest ono wyrażone w formie równoznacznej z formą pisemną.

Co jednak zrobić, gdy pracownik nie dysponuje owym kwalifikowanym podpisem elektronicznym? Zgodnie z przepisami kodeksu pracy umowa o pracę powinna być zawarta na piśmie. W obecnej sytuacji pracodawcy powinni jednak priorytetowo traktować zdrowie i bezpieczeństwo pracowników, a to przemawia w szczególności za ograniczeniem liczby spotkań. Wszystkie czynności, które mogą być dokonane online, powinny być ze względów bezpieczeństwa dokonywane w taki właśnie sposób. Trudno sobie wyobrazić, aby inspekcja pracy nałożyła na pracodawcę grzywnę z tego powodu, że zawarł umowę o pracę za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość z pracownikiem nieposiadającym kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Zwłaszcza gdyby zawarcie tej umowy zostało potwierdzone przez pracodawcę i pracownika w formie pisemnej w pierwszym momencie, w którym strony będą mogły bezpiecznie spotkać się fizycznie.

Jeżeli zaś chodzi o samych pracowników, to zawarcie umowy o pracę zdalnie nie generuje po ich stronie ryzyka. Prawo pracy zabezpiecza ich interesy. W przypadku dopuszczenia danej osoby do pracy uznaje się bowiem, że doszło do zawarcia umowy o pracę w sposób dorozumiany.


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Nenia(2020-09-05 09:21) Zgłoś naruszenie 00

    Bełkot i wydumane problemy. Umowę strony podpiszą zdalnie, a później codziennie będą siedzieć w jednym pomieszczeniu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane