Karta Dużej Rodziny jest ważnym instrumentem polskiej polityki rodzinnej; w programie mamy już milion rodzin – przekazała PAP szefowa MRPiPS Marlena Maląg. Doceniamy trud wychowania większej liczby dzieci i chcemy ułatwić rodzinom wielodzietnym ich codzienne funkcjonowanie - podkreśliła.

Milionowa rodzina w programie Karta Dużej Rodziny to rodzina z Turośli w województwie podlaskim. W piątek symboliczną Kartę wręczyła im wiceminister Barbara Socha. Resort rodziny wskazał, że program cieszy się dużym zainteresowaniem wśród rodzin. Obecnie z kart korzysta blisko 3,25 mln osób, to ponad 3,5 razy więcej niż w 2015 r.

W programie uczestniczy 7,2 tys. partnerów, a ze zniżek można korzystać w ponad 27 tys. lokalizacji. To zarówno instytucje publiczne, jak i podmioty prywatne. Wśród nich są znane i rozpoznawalne firmy, często mające wiele punktów w całym kraju np. sklepy Lidl, Smyk, Bartek, Wojas, stacje paliw Orlen, Shell, Circle K, banki np. PKO BP, Santander. Od 2017 roku o listę partnerów dba organizacja pozarządowa Związek Dużych Rodzin Trzy Plus.

Reklama

Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą również korzystać ze zniżek w hotelach i obiektach wczasowych np. dzięki KDR można otrzymać 20 proc. zniżki od ceny dnia w większości hoteli sieci Accor w Polsce.

Jak podało ministerstwo rodziny, PKO BP, Orlen, sieć hoteli Accor – hotel Novotel w Warszawie, PGE Narodowy, Bartek, Wojas, Lidl oraz Smyk i OHP w Roskoszy zechcieli przekazać milionowej rodzinie symboliczne upominki - maskotki, wyprawkę szkolną, talon na benzynę, kosz upominków, voucher na zwiedzanie stadionu, vouchery na obuwie, a także weekendowy pobyt w hotelu. Z kolei lokalny partner – Centrum usług biurowych Magdalena Podbielska ufundowało rodzinie pamiątkową sesję fotograficzną.

Karta przyznawana jest każdemu członkowi rodziny, w której rodzic lub małżonek rodzica mają na utrzymaniu przynajmniej troje dzieci. Z programu mogą również korzystać rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka. Rodzicom karta wydawana jest dożywotnio, dzieciom do ukończenia 18 lub 25 lat w przypadku kontynuowania nauki. Od 2019 roku o KDR mogą wnioskować osoby, które miały kiedykolwiek na utrzymaniu troje lub więcej dzieci.