statystyki

Kto rozliczył się z dofinansowań do wynagrodzeń pracowników przed lipcem, musi uzupełnić dokumenty

autor: Karolina Topolska03.09.2020, 10:55; Aktualizacja: 03.09.2020, 10:56
Szczegółowe zasady rozliczeń określone zostały jednak dosyć późno, bo dopiero w lipcu (wtedy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej określiło m.in. oficjalne wzory dokumentów rozliczeniowych).

Szczegółowe zasady rozliczeń określone zostały jednak dosyć późno, bo dopiero w lipcu (wtedy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej określiło m.in. oficjalne wzory dokumentów rozliczeniowych).źródło: ShutterStock

Od wakacji trwają rozliczenia dofinansowań do wynagrodzeń pracowników pozyskanych z wojewódzkich urzędów pracy (na podstawie art. 15g specustawy o COVID-19, Dz.U. poz. 374, ost. zm. Dz.U. poz. 1423). Zgodnie z umowami zawieranymi z WUP takie rozliczenie powinno być przez firmę dokonane do 30 dni po upływie okresu dofinansowania. Oczywiście na to, kiedy konkretnie taki termin przypadnie, wpływ ma przede wszystkim to, na które miesiące, zgodnie ze złożonym wnioskiem, były przeznaczone dopłaty do pensji.

Szczegółowe zasady rozliczeń określone zostały jednak dosyć późno, bo dopiero w lipcu (wtedy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej określiło m.in. oficjalne wzory dokumentów rozliczeniowych). Tymczasem zdarzały się przypadki, że pracodawca musiał się rozliczyć już wcześniej (np. w czerwcu, gdy dotację otrzymał tylko na kwiecień). Powstaje więc pytanie, czy w razie istnienia braków w rozliczeniu względem zasad przyjętych obecnie przedsiębiorca powinien je uzupełnić? MRPiPS w odpowiedzi na pytanie DGP wskazuje, że weryfikacja rozliczenia i ewentualna korekta – z uwzględnieniem przyjętych w lipcu zasad – będzie konieczna.

Firmy mogą też zastanawiać się, czy prawidłowo przyjęły, że termin na rozliczenie się wyjątkowo należy liczyć od dnia wypłaty dofinansowania, w sytuacji gdy płatność ta nastąpiła już po okresie objętym dotacją, a czasami nawet po upływie 30 dni od końca tego okresu (np. firma, która wystąpiła o dofinansowanie na kwiecień, co do zasady powinna rozliczyć się do 30 maja, ale dofinansowanie otrzymała dopiero w czerwcu). Na szczęście MRPiPS potwierdza, że taka interpretacja przedsiębiorców jest słuszna.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane