statystyki

RPO: System zabezpieczenia społecznego niedostatecznie chroni seniorów przed ubóstwem

autor: Paulina Szewioła02.09.2020, 07:59; Aktualizacja: 02.09.2020, 07:59
W rekomendacjach wskazano na konieczność wzrostu wysokości świadczeń. Powinny być one też bardziej dostosowane do poszczególnych grup odbiorców.

W rekomendacjach wskazano na konieczność wzrostu wysokości świadczeń. Powinny być one też bardziej dostosowane do poszczególnych grup odbiorców.źródło: ShutterStock

Stopniowe zrównywanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn oraz weryfikacja przepisów dotyczących uwzględniania w systemie emerytalnym niektórych okresów sprawowania opieki, w szczególności nad osobami starszymi – takie rekomendacje wynikają z raportu przygotowanego przez Komisję Ekspertów ds. Osób Starszych działającą przy Rzeczniku Praw Obywatelskich.

Na zakończenie kadencji RPO opracowała ona listę najważniejszych wyzwań dotyczących sytuacji osób starszych w Polsce, a w rekomendacjach wskazała konieczne do podjęcia działania. Wiele z nich dotyczy kwestii zabezpieczenia społecznego.

Z raportu wynika, że w przyszłości będą zwiększać się nierówności w systemie emerytalnym ze względu na płeć. Obecnie przeciętna emerytura kobiet wynosi 66 proc. średniej emerytury mężczyzn. Różnica ta wynika z odmiennej sytuacji obydwu płci na rynku pracy i z regulacji w obrębie systemu emerytalnego.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • biedota emerytalna(2020-09-02 09:09) Zgłoś naruszenie 60

  emerytom jak zaniemogą to wypada albo kraść i pójść do więzienia to tam dostaną za darmo opiekę, spanie, wyżywienie, bo z tej jałmużny jaką dostają po ponad 35 latach pracy nie stać na dom starców ani na wynajęcie opiekunki, oni powinni dostawać dodatkowo emeryturę stażową tj. za lata pracy, ponieważ emerytura plus nie ma lat pracy i dostaje mało co mniejszą emeryturę od państwa od tych po tylu latach pracy. Albo wypada zrobić samemu na sobie eutanazję. Bo samo przymieranie głodem w niemocy, cierpieniu jest okropne.

  Odpowiedz
 • Mysle...(2020-09-02 09:13) Zgłoś naruszenie 44

  Mysle, ze Polska powinna skorzystac z wielu rozwiazan z emerytalnego systemu Szwecji, tym bardziej, ze podobnie jak w naszym kraju rowniez w Szwecji funkcjonuje od konca lat 90. system skladki zdefiniowanej /ile odlozysz tyle masz/. ------- Uwazam, ze wzorem szwedzkim m.in. powinnismy wprowadzic jednakowy wiek emerytalny dla mezczyzn i kobiet oraz maksymalny wiek prawa do pracy., jak rowniez ograniczyc dorabianie do emerytury. W tym roku wiek emertalny w Szwecji to 62 r. zycia, a maksymalny wiek prawa do pracy to 68 lat . -------- Co oznacza maksymalny wiek prawa do pracy? Oznacza, ze w Szwecji pracujesz do 68 r. zycia i nie pobierasz emerytury. Zawsze jednak mozesz przejsc wczesniej na emeryture, juz od 62 r. zycia i niewielkie grosze dorobic do niskiego swiadczenia emerytalnego do konca swoich dni.

  Odpowiedz
 • emeryt(2020-09-02 09:06) Zgłoś naruszenie 22

  najbardziej narzweekają ci emeryci-seniorzy, którzy prowadzili działalnośc gospodarczą, nie płacili składek a tera maja żal do calego świata, że mają niską emeryturę, mam takich znajmonych

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane