statystyki

Przelew do ZUS: Mylący opis to nie problem

autor: Anna Borysewicz29.08.2020, 08:00
ZUS

ZUSźródło: ShutterStock

Przekazałem składki na ZUS za lipiec 2020 r., ale w treści przelewu omyłkowo podałem, że dotyczą one czerwca br., podczas gdy za poprzedni miesiąc zapłaciłem już wcześniej. Organ rentowy nie rozliczył jeszcze konta. Czy wpłata zostanie zaliczona na poczet składek za lipiec?

Zasady rozliczania składek, w tym tych nienależnie opłaconych, w sposób szczegółowy reguluje w par. 12‒18 rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z jego przepisów wynika z kolei, że:

a) kwota wpłaty w części przypadającej na dane ubezpieczenie lub fundusz podlega zaliczeniu na to ubezpieczenie bądź fundusz, począwszy od należności o najwcześniejszym terminie płatności, a w dalszej kolejności na inne ubezpieczenia lub fundusze, począwszy od zobowiązań o najwcześniejszym terminie płatności,

b) pozostała po dokonanym rozliczeniu nadwyżka podlega zaliczeniu na poczet przyszłych składek bądź zwrotowi w terminie i trybie określonym w ustawie systemowej.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane