statystyki

Jak oblicza się zasiłek chorobowy po zmianie tytułu ubezpieczeniowego? [PORADNIA UBEZPIECZENIOWA]

autor: Marcin Nagórek, Anna Kwiatkowska27.08.2020, 09:29; Aktualizacja: 27.08.2020, 09:32
pieniądze, finanse, oszczędności, kasa

Znajomy ma zajęte konta bankowe przez innych wierzycieli, a jego sytuacja stale się pogarsza. Czy jako osoba obca mogę zapłacić za niego długi bezpośrednio do ZUS?źródło: ShutterStock

Jak oblicza się zasiłek chorobowy po zmianie tytułu ubezpieczeniowego z działalności gospodarczej na współpracę przy prowadzeniu działalności?

Dlaczego hodowla zwierząt nie będzie podlegała ubezpieczeniom społecznym?

Kto może spłacić zadłużenie składkowe przedsiębiorcy?

Czy regularne wywiązywanie się z obowiązków płatnika przekona ZUS do przywrócenia terminu do zapłaty składki chorobowej?

Do końca lipca prowadziłam działalność gospodarczą i podlegałam dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Opłacałam składki od najniższej podstawy. Zakończyłam jednak prowadzenie działalności i zostałam zgłoszona do ubezpieczeń, w tym ubezpieczenia chorobowego, jako współpracownik. Jak będzie obliczany zasiłek chorobowy dla mnie?

W podobnej sprawie wypowiadał się Sąd Najwyższy, rozstrzygając ją wyrokiem z 26 stycznia 2017 r., sygn. akt II UK 635/15. SN stwierdził, że konsekwencją zakończenia prowadzenia działalności gospodarczej i rozpoczęcia współpracy przy prowadzeniu takiej działalności jest wyłączenie z podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przychodu uzyskiwanego z prowadzenia działalności gospodarczej. Sąd zwrócił uwagę, że zakończenie prowadzenia działalności gospodarczej i rozpoczęcie współpracy przy prowadzeniu takiej działalności, stanowiące zmianę tytułu podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu i zmianę płatnika składek na to ubezpieczenie, implikuje wyłączenie z podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przychodu uzyskiwanego z poprzedniego tytułu ubezpieczenia, czyli własnej działalności gospodarczej (tu warto wspomnieć, że za przychód w tej sytuacji uważa się deklarowaną podstawę wymiaru składek). Współpraca przy prowadzeniu działalności gospodarczej jest bowiem innym od prowadzenia takiej działalności źródłem zarobkowym. Sąd podkreślił, że zasiłek chorobowy powinien rekompensować ubezpieczonemu przychody z obecnego tytułu ubezpieczenia chorobowego, utracone wskutek czasowej niezdolności do pracy.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane