statystyki

Kwarantanna przeszkodzi w ustaleniu przyczyn wypadku

autor: Sebastian Kryczka27.08.2020, 19:00
Okres epidemii może w znacznym stopniu skomplikować postępowanie powypadkowe.

Okres epidemii może w znacznym stopniu skomplikować postępowanie powypadkowe.źródło: ShutterStock

Pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy, będący członkiem zespołu powypadkowego, odbywa kwarantannę związaną z COVID-19. Czy w tym okresie może dokonywać jakichkolwiek czynności w ramach toczącego się postępowania powypadkowego? Czy w przypadku wieloosobowej komórki bhp pracodawca ma prawo włączyć innego pracownika służby bhp do zespołu powypadkowego zamiast osoby nieobecnej w związku z odosobnieniem?

W czasie epidemii COVID-19 nie sposób wykluczyć możliwości wystąpienia wypadku przy pracy. Jednocześnie przepisy szczególne wprowadzone w tym okresie nie przewidują szczególnego trybu postępowania w razie zdarzeń wypadkowych. Tym samym w przypadku wystąpienia zdarzenia, jakim jest wypadek, obowiązkiem pracodawcy jest podjęcie działań zgodnie z przepisami dotyczącymi ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy. Podjęcie działań powypadkowych jest oczywiście uzależnione od tego, czy poszkodowany pracownik zgłosi zdarzenie pracodawcy lub ewentualnie czy pracodawca poweźmie informację o wypadku z innego źródła (może nim być np. współpracownik poszkodowanego czy zapis monitoringu wizyjnego).

Zespół i jego skład

Pracodawca, który uzyska informacje o zdarzeniu, powinien powołać zespół powypadkowy. Zasadą jest, że w skład zespołu powypadkowego wchodzią pracownik służby bhp oraz społeczny inspektor pracy. U pracodawcy, który nie ma obowiązku tworzenia owej służby, w skład zespołu zamiast jej pracownika wchodzi pracodawca lub pracownik zatrudniony przy innej pracy, któremu powierza się wykonywanie zadań służby bhp, albo specjalista spoza zakładu pracy. Z kolei u pracodawcy, u który nie ma społecznego inspektora pracy, zamiast niego w skład zespołu powypadkowego wchodzi przedstawiciel pracowników mający aktualne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie bhp, zgodnie z przepisami dotyczącymi szkolenia w tej dziedzinie.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane