statystyki

Postojowe wspólnikom spółki jawnej przyznane, a teraz zabrane

autor: Paweł Ziółkowski27.08.2020, 09:08; Aktualizacja: 27.08.2020, 09:19
pieniądze

Świadczenie postojowe wynosi zazwyczaj 2080 zł i można je otrzymać trzy razy.źródło: ShutterStock

Zmieniła się wykładnia przepisów tarczy antykryzysowej i ZUS domaga się oddania wypłaconych wcześniej świadczeń wraz z odsetkami. Podstawy do takiego działania są jednak wątpliwe.

Między wspólnikami spółek jawnych i cywilnych różnice są niewielkie, ale potrafią być istotne, tak jak w przypadku świadczenia postojowego. ZUS nie chce wypłacać świadczeń postojowych wspólnikom spółek jawnych, podczas gdy wspólnicy spółki cywilnej otrzymują je bez problemu. Co ciekawe, na początku obowiązywania specustawy o COVID-19 postojowe dostawała też ta pierwsza grupa. Teraz ZUS żąda zwrotu wypłaconych kwot, ale robi to bezprawnie. W podobnej sytuacji mogli się znaleźć także wspólnicy spółek komandytowych, partnerskich lub jednoosobowych z ograniczoną odpowiedzialnością.

Tylko osoba fizyczna

W myśl art. 15zq specustawy o COVID-19 świadczenie postojowe przysługuje m.in. osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów prawa przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych. Świadczenie przysługuje, gdy w następstwie wystąpienia COVID-19 doszło do przestoju w działalności, a jej prowadzenie rozpoczęło się przed 1 kwietnia 2020 r. Dodatkowe warunki przyznania świadczenia dotyczą zawieszenia prowadzenia działalności i ewentualnie przychodu z niej, podlegania ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu, a także zamieszkania na terenie Polski i obywatelstwa, ale nie są to kwestie kluczowe dla niniejszego tekstu.

Świadczenie postojowe wynosi zazwyczaj 2080 zł i można je otrzymać trzy razy.

Podsumowując, można stwierdzić, że świadczenie postojowe przysługuje osobom fizycznym (inne podmioty – w tym spółki – nie mają obywatelstwa lub pobytu), które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 i 2 prawa przedsiębiorców przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą. Przedsiębiorcami są także wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej. W efekcie zgodnie z tym przepisem osoba fizyczna może prowadzić działalność gospodarczą samodzielnie lub w ramach spółki cywilnej.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane