statystyki

Nagroda od firmy: Czy trzeba płacić składkę ZUS?

autor: Paulina Szewioła25.08.2020, 07:57; Aktualizacja: 25.08.2020, 09:41
ZUS uznał, że wartość nagrody jubileuszowej wypłaconej pracownicy na urlopie wychowawczym nie stanowi podstawy wymiaru na ubezpieczenia społeczne.

ZUS uznał, że wartość nagrody jubileuszowej wypłaconej pracownicy na urlopie wychowawczym nie stanowi podstawy wymiaru na ubezpieczenia społeczne.źródło: ShutterStock

W podstawie wymiaru należności do ZUS nie uwzględnia się premii przyznanej z okazji święta firmy pracownicy, która przebywała na urlopie wychowawczym – wynika z decyzji organu rentowego.

Sprawa dotyczy przedsiębiorcy, który z okazji urodzin firmy postanowił wypłacić wszystkim pracownikom nagrody. Przy ich przyznawaniu uwzględniono także dwie pracownice przebywające na urlopach wychowawczych. Przedsiębiorca miał wątpliwość, czy w ich przypadku kwoty tych nagród powinny wliczać się do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Choć składki na ubezpieczenia takich osób finansuje w całości budżet państwa, to płatnik powinien sporządzić i wysłać do organu rentowego odpowiednio uzupełnione dokumenty rozliczeniowe. Płatnik rozlicza za taką osobę należności do ZUS od jej przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop wychowawczy. Uwzględnia przy tym wszystkie składniki przychodu, które pracownik uzyskuje ze stosunku pracy, a które nie podlegają wyłączeniu. Ustalona w ten sposób podstawa wymiaru nie może być jednak wyższa niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego i niższa niż 75 proc. minimalnego wynagrodzenia miesięcznego. Kwestie te regulują art. 18 ust. 5b i ust. 14 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 266 ze zm.).

ZUS uznał, że wartość nagrody jubileuszowej wypłaconej pracownicy na urlopie wychowawczym nie stanowi podstawy wymiaru na ubezpieczenia społeczne. Przypomniał, że źródłem istnienia obowiązku ubezpieczeniowego jest posiadanie tytułu. Ustalenie podstawy wymiaru składek możliwe jest więc wyłącznie wtedy, gdy dana osoba go posiada lub gdy przychód osiągany przez nią pozostaje z nim (tytułem) w bezpośrednim związku.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane