statystyki

Czy pracodawca może pytać o służbę w armii?

autor: Łukasz Prasołek20.08.2020, 08:45; Aktualizacja: 20.08.2020, 09:55
wojsko polskie żołnierz

wojsko polskie żołnierzźródło: ShutterStock

Te dane osobowe zatrudniający może pozyskiwać ze względu na obowiązek zgłoszeniowy względem wojskowej komendy uzupełnień. Nie powinien jednak przy tym kserować okazanych dokumentów.

Po zmianach w dokumentacji pracowniczej, wprowadzonych z początkiem 2019 r., w przepisach wykonawczych do kodeksu pracy nie ma załączników z wzorami dokumentów stosowanych w związku z zatrudnieniem, w tym kwestionariuszami osobowymi dla kandydata oraz pracownika. Takie wzory zawierało poprzednio obwiązujące (tj. do końca 2018 r.) rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Biuletynie Informacji Publicznej opublikowało jednak pomocnicze wzory kwestionariuszy osobowych. Z tego przeznaczonego dla pracownika zniknęła pozycja dotycząca powszechnego obowiązku obrony. W praktyce budzi więc wątpliwości, czy można żądać danych dotyczących realizacji tego obowiązku. Jednocześnie czas odbywania służby wojskowej wlicza się pracownikom do ogólnego stażu pracy.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane