statystyki

Koordynacja systemów to nie sposób na odmowę wypłat

autor: Dorota Beker20.08.2020, 06:01; Aktualizacja: 20.08.2020, 07:44
Zdaniem WSA wojewoda nie był uprawniony do pozostawienia wniosku bez rozpoznania.

Zdaniem WSA wojewoda nie był uprawniony do pozostawienia wniosku bez rozpoznania.źródło: ShutterStock

Nie można wymagać od wnioskującego o świadczenia, aby udzielił informacji o wysokości dochodów małżonka, z którym od kilku lat nie utrzymuje kontaktu. Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie.

Sprawa, którą rozpatrywał WSA, dotyczyła rodziny, w której mąż opuścił żonę oraz dziecko (rozwód orzeczono trzy lata po tym fakcie). Od czasu rozstania matka wraz z synem mieszkała na terenie Polski. W związku z trudną sytuacją finansową złożyła wniosek o przyznanie świadczenia rodzinnego i dodatków do zasiłku rodzinnego. Pomoc ta została jej wypłacona. Ale po kilku miesiącach prezydent miasta uchylił swoją decyzję dotyczącą świadczeń i przekazał sprawę wojewodzie. Wskazał, że ze względu na międzynarodowy charakter sprawy zaistniała potrzeba zastosowania rozporządzenia WE nr 883/2004 – w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz.Urz. L 166 z 30 kwietnia 2004 r.) przy czym nie uzasadnił jednoznacznie, jakie okoliczności za tym przemawiają.

Wojewoda pozostawił wniosek kobiety bez rozpoznania. W uzasadnieniu wskazał, że nie uzupełniła ona braków formalnych. A ze względu na wcześniejsze uchylenie decyzji przez prezydenta miasta wypłacone kwoty należy uznać za nienależne i wezwać do ich zwrotu wraz z odsetkami.

Matka odwołała się od tej decyzji. Wskazała, że przedłożyła wszystkie dokumenty do których miała dostęp. Wyjątkiem były te, poświadczające dochody jej męża. Zainteresowana podkreśliła, że nie ma z nim kontaktu i nie wie, gdzie małżonek przebywa. Dlatego nie może udzielić informacji o uzyskiwanych przez niego dochodach (tym bardziej że wojewoda nie wskazał, o jaki dokument potwierdzający dokładnie mu chodzi).


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Zuza(2020-08-20 13:41) Zgłoś naruszenie 00

    Pani składając wniosek była poinformowana o konieczności przedstawienia dochodu wszystkich członków rodziny, zgłaszania wszelkich zmian. W każdym wniosku były i są pouczenia. Znaczy to że świadomie pobrała świadczenia mimo , iż nie była w stanie dopełnić formalności i wypełnić obowiązków jakie na nią jako na wnioskodawcę nałożyła ustawa. Nie wstrzymała wypłaty świadczenia. Brak jest możliwości postępowania uznaniowego dla zwykłej osoby prowadzącej sprawę. Ustawa nie daje możliwości daję Pani bo jest biedna bo mi jej żal tylko wyłącznie to albo skutek taki. Pytanie też czy Pani jak mąż ją opuścił nie łożył na utrzymanie jak szybko wystąpiła o separację/ zabezpieczenie alimentacyjne dążyła do uregulowania sytuacji i tym samym wykluczenia męża ze składu rodziny i zabezpieczenia bytu dziecka czy tylko uważała, że państwo ma obowiązek zapewnić utrzymanie dziecka.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane