Zwolnienie ze składek dla firm z branży turystycznej do poprawki

autor: Paulina Szewioła18.08.2020, 07:41; Aktualizacja: 18.08.2020, 08:42
Płatnicy, których przychody spadły np. o 79 proc., nie zakwalifikują się już do pomocy. A przecież ich sytuacja niczym nie będzie się różnić od tych ze spadkiem 80-proc.

Płatnicy, których przychody spadły np. o 79 proc., nie zakwalifikują się już do pomocy. A przecież ich sytuacja niczym nie będzie się różnić od tych ze spadkiem 80-proc.źródło: ShutterStock

Eksperci są zgodni: rozwiązania zaproponowane w tarczy turystycznej, którą uchwalił Sejm i która trafi teraz pod obrady Senatu, to absolutne minimum. Jednym z nich jest zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz właściwe fundusze za czerwiec, lipiec i sierpień dla przedstawicieli szeroko rozumianej branży turystycznej. O tym, czy danej firmie ulga będzie przysługiwać, zdecyduje kilka przesłanek.

Po pierwsze, płatnik musi prowadzić przeważającą działalność pod określonym kodem PKD (patrz ramka). Po drugie, powinien być zgłoszony jako płatnik składek do 31 maja 2020 r., a przychód uzyskany w pierwszym miesiącu kalendarzowym, za który jest składany wniosek o zwolnienie, ma być niższy co najmniej o 80 proc. od przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym 2019 roku.

Większość ekspertów pozytywnie podchodzi do tych propozycji.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane