statystyki

Spektakularna klapa fasadowych negocjacji

autor: Łukasz Guza17.08.2020, 06:01; Aktualizacja: 17.08.2020, 07:35
Łukasz Guza

Łukasz Guzaźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Górski

Podobno pewne są tylko śmierć i podatki. Do tej listy spokojnie można dołączyć jeszcze trzeci element – brak porozumienia między rządem, związkami zawodowymi a pracodawcami w sprawach płacowych. Co roku na forum Rady Dialogu Społecznego negocjują oni wskaźniki wzrostu minimalnej pensji, podwyżek w budżetówce i waloryzacji emerytur.

I co roku się nie dogadują. Tym razem udało im się jednak nie porozumieć w sposób spektakularny. Nie tylko nie uzgodnili żadnej podwyżki, ale przy okazji zdemolowali do reszty RDS, która od dłuższego czasu znajduje się w głębokim kryzysie. Pokłócili się o tryb i porządek obrad, tak jak wcześniej poróżniła ich sprawa braku lustracji członków i powiązany z nią wybór Andrzeja Malinowskiego na przewodniczącego rady. W trakcie najważniejszego corocznego posiedzenia nie odbyły się głosowania, bo zabrakło kworum. Są przecież kwestie ważniejsze niż pensje 0,5 mln osób zatrudnionych w budżetówce albo 1,5 mln zarabiających minimalne wynagrodzenia. Nieważne, że wokół pandemia, recesja, zwolnienia.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane