statystyki

Ubiegający się o dodatek solidarnościowy może ponaglić ZUS

autor: Marcin Nagórek13.08.2020, 06:01; Aktualizacja: 13.08.2020, 11:39
Sama ustawa o dodatku solidarnościowym nie określa, co robić w przypadku bezczynności ZUS w rozpatrywaniu wniosku o świadczenie. Nie oznacza to jednak, że wnioskodawca ma związane ręce. W art. 37 k.p.a. ustawodawca przewidział instytucję ponaglenia.

Sama ustawa o dodatku solidarnościowym nie określa, co robić w przypadku bezczynności ZUS w rozpatrywaniu wniosku o świadczenie. Nie oznacza to jednak, że wnioskodawca ma związane ręce. W art. 37 k.p.a. ustawodawca przewidział instytucję ponaglenia.źródło: ShutterStock

W lipcu złożyłem wniosek o przyznanie dodatku solidarnościowego. Niestety do tej pory nie otrzymałem jeszcze ani decyzji, ani pieniędzy. Czy mogę zaskarżyć bezczynność ZUS? Ustawa na ten temat niestety milczy.

Jak wynika z art. 1 ust. 2 ustawy o dodatku solidarnościowym, celem tego świadczenia jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom COVID-19 poprzez wsparcie finansowe osób, które straciły źródło przychodu ze względu na sytuację gospodarczą spowodowaną epidemią. Już z tak określonego celu jednoznacznie wynika, że dodatek powinien być przyznawany możliwie szybko. Zwłaszcza że może on przysługiwać przez maksymalnie trzy miesiące – od czerwca do sierpnia 2020 r., ale nie wcześniej niż za miesiąc kalendarzowy, w którym został złożony wniosek. Zgodnie z art. 6 ust. 1 wspomnianej ustawy ZUS wypłaca dodatek w terminie nie dłuższym niż siedem dni od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do jego przyznania. Jest to sformułowanie na tyle nieostre, że w gruncie rzeczy nie wiadomo, w jakim czasie można oczekiwać przyznania tego świadczenia. Co do zasady,organy administracji publicznej obowiązują jednak reguły wynikające z art. 35 par. 3 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.), zgodnie z którym załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowane nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, zaś w postępowaniu odwoławczym w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • ŚWIADCZENIOBIORCA(2020-08-20 01:47) Zgłoś naruszenie 10

    TROCHĘ JUŻ CZEKAM NA TĘ WYPŁATĘ Z ZUS-u w TORUNIU, ALE NIE BĘDĘ ICH PONAGLAŁA JESZCZE.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane