statystyki

Organ rentowy ma prawo zakwestionować wysokość wynagrodzenia ubezpieczonego

autor: Joanna Śliwińska06.08.2020, 13:10; Aktualizacja: 06.08.2020, 13:15
W ostatnim tygodniu media obiegła informacja o skardze nadzwyczajnej prokuratora generalnego – została złożona od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który potwierdził wysoką podstawę wymiaru składek ubezpieczonej, a co za tym idzie także wysoki zasiłek macierzyński i chorobowy.

W ostatnim tygodniu media obiegła informacja o skardze nadzwyczajnej prokuratora generalnego – została złożona od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który potwierdził wysoką podstawę wymiaru składek ubezpieczonej, a co za tym idzie także wysoki zasiłek macierzyński i chorobowy.źródło: ShutterStock

Sądy dopuszczają obniżenie podstawy wymiaru składek, a w efekcie – świadczeń chorobowych. Pracownik nie może w tym przypadku powoływać się na zasadę swobody umów.

W ostatnim tygodniu media obiegła informacja o skardze nadzwyczajnej prokuratora generalnego – została złożona od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który potwierdził wysoką podstawę wymiaru składek ubezpieczonej, a co za tym idzie także wysoki zasiłek macierzyński i chorobowy. Spór rozpoczął się od decyzji ZUS, który stwierdził, że wynagrodzenie, jakie określono w umowie o pracę ubezpieczonej (43 tys. zł przy wymiarze etatu wynoszącym 3/4, podczas gdy prezes zarabiał ok. 12 tys. zł), zostało ustalone tak wysoko tylko po to, aby wyłudzić przyszłe świadczenia (kobieta była w ciąży). Przepracowała ona tylko dwa tygodnie, po czym rozpoczęła pobieranie zasiłku chorobowego, potem macierzyńskiego, a następnie zaszła w kolejną ciążę. ZUS decyzją obniżył podstawę wymiaru składek do 7,5 tys. zł. W takich momentach zawsze pojawiają się pytania o podstawy prawne do wydawania takich decyzji przez organ. W obiegowej opinii o wysokości wynagrodzenia decydują jedynie strony umowy o pracę, zaś wysokość podstawy wymiaru składek to jej pochodna. Sądy jednak dopuszczają kwestionowanie podstawy wymiaru składek przez ZUS. Prześledźmy orzecznictwo z ostatnich lat.

Średnia z 12 miesięcy

U podstaw systemu ubezpieczeniowego leży m.in. zasada ekwiwalentności świadczeń, zgodnie z którą świadczenia wypłacone z FUS powinny być proporcjonalne do kwoty wpłaconej w formie składek. Takie sytuacje, jak opisana powyżej, są zaprzeczeniem tej zasady. Taki proceder umożliwiają jednak obowiązujące obecnie przepisy. Zgodnie z ogólnymi zasadami wysokość zasiłku chorobowego i macierzyńskiego dla pracowników oblicza się – w uproszczeniu – od średniego przychodu za ostatnie 12 miesięcy. Jednak gdy ktoś jest zatrudniony krócej, to średnią oblicza się z krótszego okresu. Na przykład w przypadku pracownika zatrudnianego przez jeden miesiąc do obliczania zasiłku bierze się pod uwagę przychód tylko z jednego miesiąca.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Andrzej G..(2020-08-08 07:57) Zgłoś naruszenie 00

    ......składki na zasiłek chorobowy powinny być równe dla każdego ubezpieczonego....czyli w kwocie stałej od najniższego uposażenia....bo potem cwaniaki na tym żerują kosztem tych najsłabszych...i nie było by przekrętów oraz łapówek dla lekarzy..!!!!

    Odpowiedz
  • jul(2020-08-07 17:32) Zgłoś naruszenie 00

    dobre

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane