statystyki

Fundusz rehabilitacji nie obejmuje klimatyzacji

autor: Michalina Topolewska06.08.2020, 20:00
Fiskus odmówił jednak wydania zaświadczenia, powołując się na to, że zakup klimatyzacji nie może być potraktowany jako działanie służące wyposażeniu stanowiska pracy i przyczyniające się do zmniejszenia ograniczeń zawodowych wynikających ze stopnia oraz rodzaju niepełnosprawności pracowników.

Fiskus odmówił jednak wydania zaświadczenia, powołując się na to, że zakup klimatyzacji nie może być potraktowany jako działanie służące wyposażeniu stanowiska pracy i przyczyniające się do zmniejszenia ograniczeń zawodowych wynikających ze stopnia oraz rodzaju niepełnosprawności pracowników.źródło: ShutterStock

Wydatek poniesiony na zakup klimatyzatorów, choć poprawia komfort pracy, to nie może być uznany za działanie związane z przystosowaniem stanowiska pracy do potrzeb niepełnosprawnego pracownika.

Tak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Poznaniu, który rozpatrywał skargę na odmowę wydania zaświadczenia o pomocy de minimis. Złożyła ją firma, która z pieniędzy zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON) kupiła urządzenia do klimatyzacji. Następnie złożyła do urzędu skarbowego wniosek o wydanie zaświadczenia uznającego poniesione na ten cel koszty za pomoc de minimis (jego uzyskanie potwierdza zgodność danego wydatku z pieniędzy ZFRON z przepisami). W swoim piśmie zakwalifikowała zakup zgodnie z par. 2 ust. 1 pkt 1 lit. c rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2007 r. w sprawie ZFRON (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1023) jako poniesiony na wyposażenie stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej, który znacznie poprawi warunki pracy. Pracodawca wskazywał też, że klimatyzacja została zainstalowana w pomieszczeniach, w których pracują wyłącznie osoby z dysfunkcjami zdrowotnymi.

Fiskus odmówił jednak wydania zaświadczenia, powołując się na to, że zakup klimatyzacji nie może być potraktowany jako działanie służące wyposażeniu stanowiska pracy i przyczyniające się do zmniejszenia ograniczeń zawodowych wynikających ze stopnia oraz rodzaju niepełnosprawności pracowników. Firma złożyła odwołanie, ale dyrektor izby skarbowej podtrzymał rozstrzygnięcie organu niższej instancji. Kolejnym jej krokiem była więc skarga do WSA, w której jeszcze raz podkreśliła, że zakupione urządzenia poprawią komfort pracy osób niepełnosprawnych. Sąd nie podzielił zawartych w niej argumentów i oddalił skargę.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane