statystyki

Kolejne ułatwienia dla warsztatów terapii zajęciowej (WTZ) na czas epidemii

autor: Michalina Topolewska04.08.2020, 06:01; Aktualizacja: 04.08.2020, 09:18
Takie rozwiązanie przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z 25 marca 2004 r. w sprawie WTZ (Dz.U. poz. 587), w wersji po konsultacjach publicznych. Do uzgodnień został przesłany jeszcze w lutym.

Takie rozwiązanie przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z 25 marca 2004 r. w sprawie WTZ (Dz.U. poz. 587), w wersji po konsultacjach publicznych. Do uzgodnień został przesłany jeszcze w lutym.źródło: ShutterStock

Ustalenie przez warsztat terapii zajęciowej (WTZ) krótszego niż 35 godzin tygodniowo czasu trwania zajęć nie będzie skutkować zmniejszeniem dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Takie rozwiązanie przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z 25 marca 2004 r. w sprawie WTZ (Dz.U. poz. 587), w wersji po konsultacjach publicznych. Do uzgodnień został przesłany jeszcze w lutym. Wtedy zaproponowane w nim zmiany były związane z rozszerzeniem określonego w par. 19 rozporządzenia katalogu kosztów działalności warsztatu, które podlegają finansowaniu z pieniędzy PFRON, o składki od wynagrodzeń pracowników WTZ, które są odprowadzane na Fundusz Solidarnościowy, a także wpłat na pracownicze plany kapitałowe. Natomiast z uwagi na epidemię koronawirusa resort rodziny dodał do projektu kolejne przepisy, które mają ułatwić funkcjonowanie warsztatom w tym czasie.

Pierwsze modyfikacje zostały wprowadzone już na mocy tzw. specustawy antycovidowej z 2 marca 2020 r. (Dz.U. poz. 374 ze zm.), która gwarantuje, że WTZ otrzyma dotację z PFRON w pełnej wysokości, nawet jeśli obniżeniu ulegnie liczba uczestników zajęć. Natomiast teraz w projekcie rozporządzenia znajdzie się przepis wskazujący, że wysokość wsparcia z funduszu nie będzie obniżana również w sytuacji, gdy nie będzie spełniony wymóg wynikający z par. 8 rozporządzenia, czyli minimalnego tygodniowego wymiaru zajęć, wynoszącego 35 godzin. Ponadto, gdy w okresie epidemii osoba niepełnosprawna przekroczy wyznaczony regulaminem placówki limit godzin nieobecności, nie będzie to powodować, że zostanie skreślona z listy uczestników warsztatu. Niektóre osoby z obawy przed wirusem nie wróciły bowiem na zajęcia lub uczestniczą w nich w ograniczonym zakresie, a po utracie miejsca w WTZ mogłyby mieć problem z późniejszym powrotem do placówki.


Pozostało 30% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane