statystyki

MSZ ostatnią deską ratunku dla pracownika ambasady

autor: Paulina Szewioła29.07.2020, 09:01; Aktualizacja: 29.07.2020, 09:01
W takich przypadkach w sprawę angażuje się często MSZ, które zapytaliśmy, jak wygląda procedura egzekucji roszczeń, gdy stroną pozwaną jest ambasada.

W takich przypadkach w sprawę angażuje się często MSZ, które zapytaliśmy, jak wygląda procedura egzekucji roszczeń, gdy stroną pozwaną jest ambasada.źródło: ShutterStock

Z dotychczasowej praktyki wynika, że jeśli placówka dyplomatyczna ma zamiar uregulować należności wynikające z orzeczenia sądu, zazwyczaj dokonuje tego, zanim dojdzie do wszczęcia postępowania egzekucyjnego – wskazuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) w odpowiedzi na pytania DGP.

Chodzi o problem, który opisywaliśmy w DGP nr 134 z 13 lipca 2020 r. w tekście „Ambasada, czyli praca podwyższonego ryzyka” – placówki dyplomatyczne na terenie Polski, zatrudniając polskich pracowników, nie zawsze przestrzegają naszych krajowych przepisów. I choć często sądy stają po stronie pokrzywdzonych pracowników, problemem może okazać się egzekucja zasądzonych należności. Ambasady chroni bowiem immunitet.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane