statystyki

Świadczenie postojowe: Etat a działalność, dodatkowa praca i kary za nieprawdziwe oświadczenie [WYJAŚNIAMY]

autor: Joanna Śliwińska16.07.2020, 10:31; Aktualizacja: 16.07.2020, 10:40
zus

zusźródło: ShutterStock

 • Od kiedy etat obok działalności nie wykluczy otrzymania świadczenia postojowego
 • Czy korzystniej wystąpić o postojowe jako przedsiębiorca czy jako zleceniobiorca 
 • Dlaczego podjęcie dodatkowej pracy szkodzi w ponownym otrzymaniu postojowego 
 • Co grozi za złożenie nieprawdziwego oświadczenia we wniosku o wypłatę postojowego po raz kolejny

Pracuję na etacie i jednocześnie prowadzę działalność gospodarczą, z której opłacam składkę tylko na ubezpieczenie zdrowotne. Ostatnio spadają mi przychody z firmy. Słyszałam, że zmieniły się przepisy i mogę wystąpić o świadczenie postojowe. Czy to prawda?

Owszem, przepisy uległy zmianie, ale w opisywanym przypadku i tak nie pozwolą na otrzymanie świadczenia postojowego. Zgodnie z przepisami specustawy o COVID-19 obowiązującymi do 24 czerwca zarówno w przypadku osób wykonujących umowy cywilnoprawne, jak i przedsiębiorców prawo do świadczenia było wykluczone, gdy posiadali także inny tytuł do ubezpieczeń społecznych.

Nowelizacja specustawy, która weszła w życie 24 czerwca, zmieniła jednak te zasady w stosunku do prowadzących działalność. Po zmianach nie jest wykluczone otrzymanie świadczenia postojowego przez przedsiębiorcę, który ma oprócz tego inny tytuł do ubezpieczeń społecznych, np. zlecenie albo etat. Warunkiem jest jednak to, aby przynajmniej jednym z nich było właśnie prowadzenie działalności.

Będzie to więc dotyczyło dwóch kategorii osób – ubezpieczonych z działalności obowiązkowo oraz dobrowolnie. W pierwszym z omawianych przypadków chodzi o sytuację, w której przedsiębiorca jest zobowiązany płacić składki z obu tytułów, bo podstawa wymiaru składek z żadnego z nich nie jest większa niż minimalne wynagrodzenie lub przynajmniej równa. Jeśli ubezpieczony wykonuje jedynie działalność i jednocześnie zlecenie, to może, ale nie musi, podlegać oskładkowaniu z działalności, o ile z umowy-zlecenia osiąga przychód miesięczny wynoszący co najmniej 2600 zł. Podobnie działa to w drugą stronę – jeśli opłaca składki z działalności od podstawy wymiaru wynoszącej co najmniej 2600 zł, to zlecenie może, ale nie musi być oskładkowane.

W przypadku połączenia wykonywania działalności i etatu w grę wchodzą inne reguły, bo stosunek pracy jest zawsze tytułem do ubezpieczeń społecznych. Jeśli przychód, który staje się podstawą wymiaru składek, jest przynajmniej równy minimalnemu wynagrodzeniu, nie trzeba dodatkowo opłacać składek na ubezpieczenie społeczne z działalności. Nie wyklucza to podlegania ubezpieczeniu z działalności dobrowolnie. Jeśli jednak przychód z etatu jest niższy niż wynagrodzenie minimalne, to oskładkowanie działalności będzie obowiązkowe.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (5)

 • Mr(2020-07-17 07:28) Zgłoś naruszenie 20

  Jak przeczytać cały artykuł? Kupiłem pojedyncze wydanie i niema w nim tego tekstu, na stronie zaś wciąż jest info że pozostało jeszcze 76% tekstu. Może ktoś to rozjaśnić? Dzięki

  Odpowiedz
 • Mmw(2020-07-16 18:39) Zgłoś naruszenie 27

  Kto to napisał? Bzdury totalne ktoś w ogóle nie zna przepisów. Zabiegi ubezpieczeń inaczej się rozpatruje odnośnie umowy zlecenie a inaczej z umowy o pracę. Proszę zagłębić się w przepisy i nie wprowadzać ludzi w błąd.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Marlena(2020-07-30 16:55) Zgłoś naruszenie 00

  Mam nadzieję, że nie będzie ponownego lockdownu, bo będzie naprawdę ciężko. Ja pracuję jako technik masażysta, taki kierunek ukończyłam też w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych i ten czas jest dla nas trudny, a praca fascynująca.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane