statystyki

Dotacje od starosty bez comiesięcznych oświadczeń, ale trzeba informować o zmianach

autor: Leszek Jaworski09.07.2020, 09:01; Aktualizacja: 09.07.2020, 09:48
Wsparcie z art. 15zzb specustawy o COVID-19 jest udzielane podmiotom, które odnotowały spadek obrotów gospodarczych, niespełniającym przesłanek do ogłoszenia upadłości i niezalegającym w opłacaniu należności publicznoprawnych do końca III kwartału 2019 r.

Wsparcie z art. 15zzb specustawy o COVID-19 jest udzielane podmiotom, które odnotowały spadek obrotów gospodarczych, niespełniającym przesłanek do ogłoszenia upadłości i niezalegającym w opłacaniu należności publicznoprawnych do końca III kwartału 2019 r.źródło: ShutterStock

Pracodawcy, którzy korzystają lub zamierzają ubiegać się o dofinansowanie wynagrodzeń z powiatowych urzędów pracy (PUP), zostali zwolnieni z wielu dotychczasowych obowiązków. Przede wszystkim nie muszą co miesiąc składać do PUP oświadczenia o zatrudnianiu pracowników w danym miesiącu wraz z kosztami wynagrodzeń każdego z nich (w tym należnych składek na ubezpieczenie społeczne). Zlikwidowano też termin, w którym można złożyć wniosek o wsparcie. Dotychczas pracodawca miał na to 14 dni od momentu ogłoszenia naboru. Obecnie wniosek można wnieść w każdej chwili. To tylko niektóre przykłady ułatwień wprowadzonych 24 czerwca br. przez tarczę 4.0.

Wsparcie z art. 15zzb specustawy o COVID-19 jest udzielane podmiotom, które odnotowały spadek obrotów gospodarczych, niespełniającym przesłanek do ogłoszenia upadłości i niezalegającym w opłacaniu należności publicznoprawnych do końca III kwartału 2019 r. Wysokość wsparcia zależy od procentowego spadku obrotów. Przykładowo – przy spadku o co najmniej 80 proc. dofinansowanie może być przyznane do wysokości sumy 90 proc. wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne (jednak nie więcej niż 90 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia, powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy, w odniesieniu do każdego pracownika). Ale uwaga – tarcza 4.0 zmieniła definicję „spadku obrotów gospodarczych”.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane