statystyki

Płatnicy z nadpłatą składek nie mogą w pełni skorzystać ze zwolnienia

autor: Katarzyna Jędrzejewska02.07.2020, 13:44; Aktualizacja: 02.07.2020, 13:44
Od takiego postępowania ZUS nie można się w żaden sposób odwołać, bo od informacji o przyznanej kwocie zwolnienia nie przysługuje żaden tryb odwoławczy.

Od takiego postępowania ZUS nie można się w żaden sposób odwołać, bo od informacji o przyznanej kwocie zwolnienia nie przysługuje żaden tryb odwoławczy.źródło: ShutterStock

Zakład Ubezpieczeń Społecznych najpierw bowiem rozlicza znajdujące się na koncie dodatkowe pieniądze, a dopiero później udziela ulgi, co dla firm może oznaczać tysiące złotych strat. Zdaniem ekspertów praktyka ta jest co najmniej dyskusyjna.

Zamiast pełnego zwolnienia za kwiecień firma z Sosnowca dostała ulgę w kwocie 4,43 zł. Spółka z Warszawy w ogóle nie zasłużyła na preferencję. Powód? Niepotrzebnie miały nadwyżkę składek na koncie w ZUS. O problemie pisaliśmy w poniedziałek w artykułach „Skok ZUS na pieniądze z nadpłat ubezpieczonych” i „Liczyli na zwolnienie z należności do ZUS, zabrano im pieniądze” (DGP nr 124). Kryje się za tym dramat konkretnych przedsiębiorców i konkretnych firm, których sytuację opisujemy dzisiaj.

Rzekomy błąd spółki z Sosnowca polegał na tym, że w maju wystąpiła o zarachowanie nadpłaty na poczet czerwcowych składek. W firmie sądzili, że nie można zaliczyć jej na poczet składek za maj, bo przecież wystąpili o zwolnienie z ZUS za ten miesiąc. Zakład uznał jednak inaczej. W spółce z Warszawy również doszło do nadpłaty ‒ na tyle wysokiej, że ZUS umorzył postępowanie w sprawie zwolnienia z kwietniowych składek. Słowem, nie przyznał ani grosza preferencji.

W podobnej sytuacji znalazło się wielu innych płatników i ubezpieczonych w Polsce. Właśnie się dowiedzieli, że zabrano im nadwyżki i że w takiej proporcji żadnej preferencji nie ma i nie będzie. Od takiego postępowania ZUS nie można się w żaden sposób odwołać, bo od informacji o przyznanej kwocie zwolnienia nie przysługuje żaden tryb odwoławczy.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • 88(2020-07-02 20:06) Zgłoś naruszenie 20

    Przecież Andrzej na państwowych wiecach wyborczych twierdzi co innego! Czyli jak zwykle obywatele kłamią w żywe oczy...

    Odpowiedz
  • Elżbieta Wilk(2020-07-03 18:20) Zgłoś naruszenie 10

    Liczę na to , że wpływowi eksperci z Gazety przekażą temat tam gdzie trzeba i ktoś tę sprawę odgórnie wyjaśni . Oczywiście z korzyścią dla przedsiębiorców

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane